06/04/2023

Podstawowe techniki przycinania konopi dla twoich roślin

Każda odmiana konopi wyraża swoją osobowość w inny sposób, dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej techniki przycinania konopi do każdego przypadku.

Te metody przycinania konopi pozwalają kontrolować wzrost roślin, zwiększać plony i uzyskiwać spójne zbiory podczas uprawy różnych odmian w tym samym miejscu.


Girl Trimming Cannabis Plant

Jak i dlaczego przycinać rośliny konopi?

Facet ścina konopie

Większość hodowców konopi w pewnym momencie zada sobie to pytanie, zwłaszcza jeśli chcą kontrolować wzrost danej odmiany, zmaksymalizować zbiory ulubionych nasion na małej powierzchni lub zapewnić równe zbiory przy wspólnej uprawie różnych odmian. Technika przycinania, którą wybierzesz, będzie ostatecznie zależała od odmiany, którą uprawiasz, oraz od rezultatów, jakie chcesz osiągnąć.

Nie wszystkie techniki nadają się do wszystkich odmian konopi, więc powinieneś wybrać genetykę nie tylko według swoich upodobań, ale także według rzeczywistych wymiarów miejsca uprawy. Przycinanie sprawdza się zarówno w przypadku uprawy w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, ale pamiętaj, że w przypadku uprawy na zewnątrz należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo i prywatność. Tutaj dowiesz się, jak stosować różne techniki przycinania: przycinanie dolnych liści, topping, FIM i „super cannabis trimming”.

Te metody sprawdzają się w przypadku odmian feminizowanych i zwykłych, ale nie w przypadku odmian automatycznie kwitnących, których cykl życiowy nie jest wystarczająco długi, aby roślina mogła się zregenerować i dać efekty. Przycinanie nie jest też zalecane, jeśli uprawiasz nasiona feminizowane lub konwencjonalne w późniejszym okresie sezonu, ponieważ rośliny konopi nie zdążą się w pełni rozwinąć.


Przycinanie dolnych gałęzi konopi

Przycinanie dolnych gałęzi roślin jest bardzo popularne wśród hodowców marihuany. Technika ta pozwala na przekierowanie energii do górnej części rośliny, aby zmaksymalizować zbiory. Ponieważ światło ma lepszy dostęp do dolnej części rośliny, kwiaty są bardziej równomiernie rozłożone na gałęziach, co przyczynia się do bardziej równomiernej produkcji.

Wierzchołki roślin konopi

Dziewczyna przycina roślinę konopi

Przycinanie baldachów (przycinanie topów konopi) to kolejna z najczęściej stosowanych technik przycinania roślin (treningów roślin) wśród hodowców. Nadaje się zarówno do uprawy w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, pozwala skutecznie kontrolować wielkość roślin i prawidłowo zarządzać przestrzenią w twoim miejscu uprawy – może być też przydatna, jeśli chcesz się nie wychylać na zewnątrz. Technika „obcinania” polega na usuwaniu rosnących końcówek roślin, zwykle za pomocą czystych, sterylnych nożyczek lub sekatora, aby uniknąć oznak stresu i szkodników.

Stosując tę technikę, kieruj się zdrowym rozsądkiem i zawsze respektuj cykl wzrostu rośliny. Najlepiej zrobić to wtedy, gdy roślina jest dobrze uformowana, ale ma jeszcze dużo czasu na przekierowanie energii do pożądanego obszaru, około 5 do 10 dni przed zmianą fotoperiodu na 12/12 – tuż przed rozciąganiem. Dzięki temu będzie wystarczająco dużo czasu na zmianę struktury rośliny.

Dzięki tej technice (treningu) auksyny roślinne będą równomiernie rozprowadzane do gałęzi drugorzędnych wraz z produkcją kwiatów, zwiększając wzrost i plon. Cannabis Topping jest także używany przez wielu hodowców do pielęgnacji roślin macierzystych.

FIM (fuck I missed)

Przycinaj wierzchołki roślin konopi.

FIM oznacza „fuck I missed” i jest techniką, która powstała w wyniku błędów popełnianych przez hodowców podczas podsypywania. Podobnie jak obcinanie, „fimowanie” sprzyja bujnemu wzrostowi oraz zwiększeniu liczby rozgałęzień bocznych i szczytowych.

Ta technika przycinania polega na ścinaniu główki i wierzchołków zamiast całej gałęzi. Powinieneś ściąć około 2/3 nowych gałęzi, aby pozostała część zregenerowała się i wypuściła nowe główki, które ostatecznie przekształcą się w kwiaty. W najgorszym wypadku powstanie jedna para nowych pędów, a w najlepszym pięć. Nie przejmuj się, jeśli roślina nie wypuści żadnych nowych pędów, ponieważ w ten sposób twój odrost stanie się po prostu liściem. Jak widzisz, jest to całkowicie bezpieczna technika, a także świetny sposób na pielęgnację roślin macierzystych.

Super przycinanie roślin konopi

Super uprawa konopi

„Super przycinanie” staje się coraz bardziej popularne wśród hodowców konopi. Polega ona na lekkim złamaniu wewnętrznych włókien końcówek głównych gałęzi bez ich całkowitego odcięcia. Musisz szczególnie uważać, aby nie uszkodzić tkanki zewnętrznej, ponieważ może to osłabić roślinę. Większe złamania spowodowane nadmiernym zginaniem mogą doprowadzić do utraty leczonego miejsca, dlatego uzbrój się w zdrowy rozsądek i dużą dozę cierpliwości. Celem tej metody jest ograniczenie pionowego wzrostu górnych końcówek poprzez zmuszenie ich do wzrostu poziomego – po wygięciu trzeba będzie je podwiązać – przy jednoczesnym stymulowaniu pionowego wzrostu dolnych gałęzi. Prawidłowo przeprowadzone superprzycinanie spowoduje równomierne rozłożenie kwiatów marihuany, co znacznie zwiększy zbiory.

Możesz stosować tę technikę przycinania konopi, aby zmaksymalizować zbiory i poradzić sobie z trudnymi sytuacjami, np. ograniczyć wzrost rośliny, która znajduje się zbyt blisko lampy i grozi spaleniem.

Kyle Kushman pokazuje, jak prawidłowo szczypać, przycinać i „łamać” gałęzie, węzły i łodygi konopi, aby zwiększyć plony. Film jest w języku angielskim, ale postaramy się dodać napisy później.

Kluczem jest jednak posiadanie dobrej bazy w postaci wysokiej jakości nasion konopi, z naszej oferty nasion konopi z pewnością wybierzesz

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Tomas Zaoral

06/04/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy