02/03/2022

Powered by cannabis!

Inżynierowie konopi wyciągnęli kolejnego asa z rękawa w postaci kondensatorów konopnych, a więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Inżynierowie konopi wyciągnęli kolejnego asa z rękawa w postaci kondensatorów konopnych. Zaskoczeniem jest to, że kondensatory konopne są nawet mocniejsze niż ich konkurenci z litu czy grafenu.

Cannabis jest rzeczywiście niezwykle wszechstronny. Wykorzystuje się go do produkcji papieru, tekstyliów, biodegradowalnych tworzyw sztucznych, betonu, zdrowej żywności i paliwa. 100 lat temu Ford Model T, nazwany Tin Liza, był napędzany biopaliwem z konopi. Co więcej, zawierał on również biopolimery wytwarzane z konopi. Teraz wygląda na to, że konopie mogą być wykorzystywane do produkcji komponentów elektronicznych.

Kondensatory konopi

konopie superkondensator magazynowanie energii

Naukowiec Robert Murray Smith zamieścił na swoim kanale YouTube film pokazujący potencjał kondensatora konopnego jeszcze w 2016 roku. W doświadczeniu Smith obserwował charakterystykę woltamperometryczną i stwierdził, że wyjście kondensatora konopnego miał wartość 31, podczas gdy ogniwo litowe osiągnęło tylko wartość 4.

Już w 2014 r. naukowcy z Clarkson University w Nowym Jorku odkryli, że resztki włókien konopi można przekształcić w ultraszybkie superkondensatory, które działają lepiej niż grafen. Grafen jest unikalnym syntetycznym materiałem węglowym, cieńszym niż folia aluminiowa, ale wystarczająco mocnym, by być kuloodpornym i jednym z najlepiej przewodzących materiałów na świecie.

Jak po prostu działają kondensatory?

Kondensatory przechowują ładunek elektryczny na dwóch lub więcej przewodnikach oddzielonych izolatorem. Mają one wyjątkową gęstość energii, ale są bardziej wydajne i mają dłuższą żywotność, gdy energia jest pobierana powoli i w sposób kontrolowany.

liść kondensatora konopi

Dlatego kondensatory są często używane jako pomocnicze baterie podczas intensywnej pracy silnika. Ładunek, który kondensator może utrzymać jest bezpośrednio związany z materiałem, z którego jest wykonany. Dlatego materiały o wysokiej przewodności są lepszymi kondensatorami.

Grafen trzyma ogromny ładunek i uwalnia go dość szybko, więc ładuje się tak szybko, jak tego potrzebuje. Marihuana wydaje się być świetną alternatywą. Wysokowydajne superkondensatory na bazie konopi mogłyby całkowicie zmienić sposób, w jaki produkujemy i wykorzystujemy energię.

Wykorzystanie konopi w produkcji superkondensatorów

biomasa konopna na kondensatory

W 2014 roku, podczas eksperymentu, ugotowali resztki włókien konopi. Przekształcili je w arkusze węglowe w procesie zwanym syntezą hydrotermalną. Po zagotowaniu powierzchni, lignina i hemiceluloza rozpuściły się, pozostawiając jedynie nanolayer, który utworzył elektrody.

Po dodaniu cieczy jonowej powstał superkondensator, który działa w szerokim zakresie temperatur, ma wysoką gęstość energii i wykazuje jedną z najlepszych wydajności pod względem węgla. Te nanosieci węglowe z konopi podobno przewyższają standardowe superkondensatory o 200%.

Znacznie tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska

baterie dla konopi

Konopie nie są może w stanie zrobić wszystkiego, co grafen, ale świetnie sprawdzają się jako magazyn energii i kosztują 500-1000 dolarów za tonę, podczas gdy grafen kosztuje 2000 dolarów za gram!

Kraje takie jak Kanada, Chiny i Wielka Brytania w dużym stopniu polegają na konopiach przemysłowych w produkcji odzieży, biżuterii, materiałów budowlanych i innych produktów. Ale oni wysyłają resztki konopi na wysypisko, co jest szalone, wiedząc, jak użyteczne mogłyby być. Wszystko, od samochodów elektrycznych po elektronarzędzia, może korzystać z superkondensatorów.

Potencjał konopi już przyciąga duże firmy. W 2018 r. producent motocykli elektrycznych Alternet ogłosił, że opracowuje alternatywny układ napędowy dla swoich motocykli elektrycznych ReVolt.

Prohibicja hamuje boom

Wiemy już, że konopie mogą być wykorzystywane do produkcji biopaliw. Teraz, gdy pozostałości konopi, które stałyby się odpadami, mogą być wykorzystane do produkcji kondensatorów, nic nas nie powstrzyma. Rzeczywiście możliwe jest, że konopie mogłyby w przyszłości zastąpić lit, co miałoby bardzo pozytywny wpływ na środowisko.

Prawdziwy rozkwit cannabis jest hamowany jedynie przez globalną prohibicję. Miejmy nadzieję, że potencjał konopi nie będzie nadal lekceważony i że będą one mogły w pełni przyczynić się do poprawy naszego świata.

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, mamy linki do bardziej szczegółowych artykułów na temat kondensatorów z konopi, a nawet baterii konopnych.

Artykuł źródłowy : https://softsecrets.com/

Opublikowany przez Kotelnik

02/03/2022
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Więc napisz coś!

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy