11/07/2022

Przewodnik dotyczący wyboru rozmiaru doniczki

Prosty i zrozumiały poradnik dotyczący wyboru rozmiaru doniczki dla roślin konopi.

Artykuł ten ma służyć jako przewodnik po różnych rozmiarach doniczek dla roślin konopi. Przeczytasz o tym, jak wybrać doniczki dla roślin konopi automatycznie kwitnących i fotoperiodycznych uprawianych w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Światło, klimat, genetyka i przestrzeń

Nukaseeds różne rozmiary plastikowych doniczek

Przy wyborze rozmiaru doniczki do uprawy konopi należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Należy pamiętać, że na ostateczną wielkość rośliny duży wpływ ma wielkość doniczki. Im większa doniczka, tym bardziej korzenie mogą się rozwinąć, a roślina powiększyć swój rozmiar.

Należy jednak wziąć pod uwagę szereg innych czynników:

  • genetyka, czy są to rośliny samokwitnące czy fotoperiodyczne
  • długość fazy wzrostu
  • sposób i częstotliwość nawadniania

Samokwitnące rośliny konopi

Jak wiadomo, „Autoflowers” mają bardzo krótki cykl wzrostu i zaczynają kwitnąć w połowie drugiego miesiąca, niezależnie od oświetlenia, jakie mają zapewnione. Ponieważ będą miały mało czasu na rozwinięcie systemu korzeniowego, nie warto sadzić ich w zbyt dużych donicach.

Jednocześnie, ponieważ musimy unikać przesadzania roślin, aby uniknąć stresu i zahamowania wzrostu w ich krótkim cyklu życia, będziemy musieli wybrać idealny pojemnik, w którym będą mogły żyć od momentu wykiełkowania do zbiorów.

Różne rodzaje doniczek do uprawy konopi

Dla konopi automatycznie kwitnących uprawianych w pomieszczeniach zamkniętych zaleca się donice o pojemności 10-12 litrów. Jeśli masz bardzo mocne oświetlenie, idealne ciepło, idealną wilgotność i odmianę dającą duże plony, możesz użyć donicy o pojemności do 18 litrów. Jeśli wolisz uprawiać kilka mniejszych roślin, zalecana wielkość doniczki to 4-6 litrów. Świetnymi odmianami autoflowers do uprawy indoor są Automaton i Tokamak.

Zaleca się uprawę konopi autokwitnących na zewnątrz, zwłaszcza w miesiącach o największej liczbie godzin słonecznych, co w warunkach środkowoeuropejskich odpowiada czerwcowi. Zbiory odbywają się w sierpniu lub wrześniu. Ogólnie rzecz biorąc, zalecana wielkość doniczki wynosi maksymalnie 20 litrów, w zależności od odmiany. Im większa doniczka, tym rzadziej trzeba ją podlewać. Doniczka o pojemności pięciu litrów może być wystarczająca, ale w gorące dni roślina „wypije” ją w ciągu jednego dnia i może zwiędnąć. Świetną odmianą do uprawy na zewnątrz jest na przykład Babayaga lub Banshee firmy Nukaseeds.

Fotoperiodyczne odmiany marihuany

Odmiany marihuany zależne od fotoperiodu dają nam więcej opcji, ponieważ mają dłuższy cykl życia, gdy są uprawiane na zewnątrz. Możemy je wykorzystać do wszystkich rodzajów upraw i uzyskać dowolny rozmiar i kształt.

mała roślina konopi w doniczce do kiełkowania

Indoor: niezależnie od tego, czy są to rośliny mateczne, czy rośliny, którym pozwalasz kwitnąć, jeśli zaczynasz od nasion (nawet sadzonek) i chcesz wykonać dwa przesadzenia, zaleca się kiełkowanie w doniczce 0,5L-1L, następnie przesadzenie do doniczki 3-6L (może to być doniczka końcowa), a potem ostatecznie do doniczki końcowej. To od Ciebie zależy, jak długo pozostawisz rośliny w fazie wegetatywnej i jak duże chcesz je mieć.

W wyborze nasion marihuany od Nukaseeds mamy świetne odmiany konopi fotoperiodycznych bardzo nadających się do uprawy w pomieszczeniach, w tym Paradox i Megaton.

Uprawa fotoperiodyczna w pomieszczeniach

różne rozmiary plastikowych doniczek na konopie indyjskie

Dzięki dobremu sprzętowi do uprawy indoor można utrzymać rośliny mateczne w doniczkach 50 l przy życiu przez bardzo długi czas.

Jeśli stosujesz metodę uprawy SOG (sea of green), dążysz do uzyskania dużej liczby roślin, które dojrzewają dość szybko i koncentrują swoją energię w centralnej łodydze. W tym celu należy używać małych doniczek, aby ograniczyć cykl wzrostu rośliny i zachęcić ją do szybkiego kwitnienia. W przypadku przesadzania, czy to z sadzonek, czy z nasion, zaleca się rozpoczęcie uprawy w doniczce o pojemności 0,5 litra, a następnie przeniesienie roślin do doniczek o pojemności 6 litrów.

Uprawa fotoperiodyczna na zewnątrz

Nukaseeds różne rozmiary doniczek tekstylnych

W przypadku uprawy fotoperiodycznej konopi na zewnątrz sytuacja wygląda inaczej. Ciepłe lata z ponad 15 godzinami światła dziennego pozwalają roślinom rosnąć przez kilka miesięcy i osiągać maksymalne rozmiary. Jeśli chcesz przesadzić roślinę, zacznij od doniczki o pojemności 0,5 l-1 l, następnie przesadź ją do doniczki o pojemności 3 l-7 l, a potem do ostatniej doniczki, która może być tak duża, jak pozwolą na to warunki. Nierzadko hodowcy używają doniczek z tkaniny o pojemności 100 litrów lub większej. Minimalne rozmiary zaczynają się od 20 l.

Nukaseeds posiada świetne fotoperiodyczne odmiany marihuany Paradox i Cleopatra, które bardzo dobrze nadają się do uprawy na zewnątrz.

Mamy nadzieję, że ten artykuł jest dla Ciebie przydatny i będziemy wdzięczni, jeśli podzielisz się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach poniżej.

Źródło artykułu: softsecrets.com

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Kotelnik

11/07/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy