04/03/2022

Rośliny marihuany i pleśń – z jakimi rodzajami pleśni mają do czynienia hodowcy marihuany?

Pleśń na twoich buds jest jednym z największych problemów podczas uprawy i zbiorów konopi. Dopóki marihuana nie jest wysuszona i gotowa, musisz uważać na pleśń, w przeciwnym razie możesz stracić wszystko w krótkim czasie. Jeśli dojdzie do zarażenia, trzeba działać szybko, a więc trzeba umieć natychmiast zidentyfikować pleśń.

Większość hodowców marihuany w pewnym momencie zetknęła się z pleśnią. W ogrodzie jest to dość powszechne zjawisko, ale przy uprawie marihuany jest to problem, który trzeba natychmiast rozwiązać. W przeciwnym razie może to stać się ogromnym problemem.

Najbardziej znane rodzaje pleśni, które mogą zainfekować rośliny konopi.

Szara pleśń (Botrytis Cinerea)

roślina konopi i pleśń
Rośliny konopi indyjskich i pleśń

Ten rodzaj pleśni jest podstępny, ponieważ trudno jest go wykryć we wczesnym stadium. Dzieje się tak dlatego, że pleśń osadza się wewnątrz konopi i rozrasta się na zewnątrz.

Jeśli pąk ma zwiędły charakter i widać zwiędłe, ciemnozielone liście pąka, sprawdź przestrzeń między łodygą a pąkiem.

Natychmiast usunąć zaatakowane miejsce. W przeciwnym razie, grzyb będzie rozprzestrzeniać się przez całą gałąź do korzenia i twoja praca zostanie zmarnowana.

Botritis przedostaje się na rośliny w postaci małych szarych zarodników. Najpowszechniejszymi metodami przenoszenia są woda lub wiatr. Grzyb ten jest najczęściej spotykany w uprawach zewnętrznych, gdy jest pora deszczowa. Nadmierna ilość wody i wilgoci jest pożywką dla tego grzyba.

Rośliny konopi indyjskich i pleśń

Mączniak rzekomy (Erysiphales)

Jest to powszechny rodzaj grzyba występującego na roślinach konopi. Ten rodzaj grzyba występuje najczęściej na liściach. Wygląda to jak biały pył.

Należy uważać, aby nie pomylić tej formy z trichomami. Jeśli nie jesteś pewien, użyj szkła powiększającego. Na pierwszy rzut oka widać, że jest to forma.

Zainfekowana roślina nie musi więdnąć, ale jej wzrost będzie szybko zahamowany. Natychmiast usuń zainfekowany liść lub inną część rośliny konopi.

Ten rodzaj pleśni przenoszony jest głównie drogą powietrzną, a w niektórych przypadkach przez niektóre owady.

Septoria

Żółta plamistość liści co to jest konopia
Rośliny konopi indyjskich i pleśń

Ten rodzaj pleśni pojawia się zwykle w lecie. Jest to idealny czas dla septoriozy, ponieważ na przemian występują wysokie temperatury i nadmierna wilgotność. Późniejszy brak azotu jest tylko furtką dla tej pleśni.

Septoria objawia się jako żółte plamy na liściach. Następnie stają się one brązowe i nekrotyczne. Grzyb wdziera się na kilka pierwszych pięter zakładu i postępuje w górę.

Septoria może zniszczyć większość liści, roślina jest wtedy w dużym stresie, co skutkuje bardzo niskimi plonami i powolnym wzrostem.

Podobnie jak w przypadku szarej pleśni, przenoszenie odbywa się przez wiatr i wodę.

Rośliny konopi i zapobieganie pleśni

Wszystkie wyżej wymienione pleśnie należą do kategorii grzybów. Dlatego dobrze rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku.

Można powiedzieć, że pleśnie są ważne w ekosystemie, ale nie ma dla nich miejsca na roślinach konopi.

Pleśń będzie się rozwijać w ogrodzie, jeśli masz problemy z wilgotnością, przepływem powietrza, temperatury, lub jeśli roślina jest w złym stanie zdrowia.

Jedynym sposobem na pozbycie się pleśni jest zapewnienie stabilnego środowiska. Zapobieganie pleśni podczas uprawy w pomieszczeniach jest łatwe, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać:

  • należy zawsze zapewnić dobry przepływ powietrza i dobrą wentylację.
  • Rośliny muszą mieć przestrzeń i w razie potrzeby należy je trochę przyciąć.
  • podlewać i karmić w regularnych odstępach czasu

Niestety, nie masz wiele kontroli nad naturą, gdy na zewnątrz, ale jeśli rośliny mają wystarczająco dużo miejsca i przycinać je trochę w razie potrzeby, powinno być dobrze. W przypadku obfitych opadów deszczu należy lekko potrząsnąć roślinami, aby pozbyć się wody.

Pleśń w glebie i jak sobie z nią radzić?

Pleśń nie musi dotyczyć tylko roślin konopi, ale może występować również w glebie.

Użyj przewiewnej gleby z co najmniej 1/4 perlitu. Ustal regularne odstępy między podlewaniem i upewnij się, że wierzchnia warstwa gleby jest sucha (1-2 cm) przed każdym podlaniem.

Jeśli będziesz tak postępować, pleśń nie powinna się pojawiać.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Jan Veselý

04/03/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy