01/03/2023
Artykuły
Przewodniki

Rozciąganie u sadzonek konopi: dlaczego jest to problem?

Jeśli jednak zauważysz, że Twoja młoda roślina szybko rozciąga się w górę, a jednocześnie wygląda na cienką i słabą, ten typ wzrostu wskazuje na problem.

Rozciąganie się u sadzonek marihuany – nie jest tajemnicą, że szybki wzrost i przyrost masy jest czymś, co każdy hodowca stara się osiągnąć ze swoimi konopiami. Jeśli jednak zauważysz, że twoja młoda roślina gwałtownie rozciąga się w górę, jednocześnie wyglądając na cienką i słabą, ten typ wzrostu wskazuje na problem. W tym artykule przyjrzymy się zjawisku nienormalnego rozciągania się sadzonek marihuany, dlaczego jest to problem i jak go naprawić lub zapobiec ponownemu wystąpieniu.

Rozciąganie u sadzonek konopi

Dlaczego rozciąganie jest problemem?

Jeśli jesteś początkującym hodowcą, uważaj na naciąganie. Czy siewki wyglądają na elastyczne? Jeśli tak, to możesz zauważyć, że są one nienaturalnie rozciągnięte. Sadzonki są bardzo delikatne, a ich system korzeniowy nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, aby utrzymać wysoką roślinę. Ponadto główna łodyga jest na tym etapie cienka i słaba. Ze względu na wydłużenie.

Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do tego, że młode rośliny doniczkowe mogą zawieść lub nawet złamać się. Jest bardzo mało prawdopodobne, że młoda roślina będzie w stanie się po tym pozbierać. 

Optymalne środowisko dla roślin konopi

Czy właśnie zauważyłeś, że twoje małe rośliny konopi są wyższe niż powinny? A może po prostu sprawdzasz, jak uniknąć tego problemu w przyszłości? Tak czy inaczej, trafiłeś we właściwe miejsce.

Teraz, gdy wyjaśniliśmy, dlaczego rozciąganie jest problemem i co je powoduje, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, co można z tym zrobić.

Niewystarczające światło

Możesz myśleć, że trzymanie sadzonek konopi pod silnym źródłem światła, takim jak LED lub nawet HID, zapewni nowym wzrostom dużo światła.

Nie jest to do końca prawda. Innym ważnym czynnikiem przy ustawianiu oświetlenia dla sadzonek doniczkowych jest odległość pomiędzy młodą rośliną a źródłem światła. Ponieważ jej liście są tak małe, ma ona tylko niewielką powierzchnię dostępną do pochłaniania światła, co oznacza, że im bliżej źródła, tym więcej światła będzie miała do dyspozycji sadzonka. Łatwiej to zrozumieć na przykładzie, więc rozważcie to: lampa 200W umieszczona bezpośrednio pod sufitem z dala od sadzonki będzie nieskuteczna i spowoduje jej rozciągnięcie, natomiast lampa 20W umieszczona 10cm nad młodą rośliną da jej wystarczająco dużo światła do zdrowego wzrostu.

Ważne jest również ciepło

Jeśli starasz się zapewnić sadzonkom jak najwięcej bezpośredniego światła, upewnij się, że źródło światła nie wydziela zbyt dużo ciepła. Istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy temperaturą powietrza a rozciąganiem się sadzonek marihuany. Jeśli możesz utrzymać temperaturę pomiędzy 60F a 80F (15-26C), łodygi sadzonek staną się silniejsze. I odwrotnie, w wyższych temperaturach, sadzonki będą się rozciągać. Aby utrzymać sytuację pod kontrolą, mierzcie regularnie temperaturę i używajcie wentylatorów, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Zapewnienie cyrkulacji powietrza

Co najlepsze, zapewniając, że powietrze w pomieszczeniu do uprawy nie jest duszne, nie tylko unikacie problemu przegrzania, ale także bezpośrednio trenujecie łodygi sadzonek. Pomyślcie o tym jak o ćwiczeniach dla waszych małych roślin – krążące powietrze sprawia, że delikatnie się kołyszą, a to codzienne ćwiczenie samo w sobie jest niezwykle przydatne do wzmocnienia łodygi i uczynienia jej silniejszą.

Zapewnij sadzonkom dużo miejsca

Czy wiesz, że dzieci zawsze potrzebują dużo miejsca do biegania, zabawy i wzrostu? Tak samo jest z sadzonkami marihuany! Musisz upewnić się, że między małymi roślinami jest co najmniej 10 cm (4 cale) przestrzeni. To wystarczy, abyś wiedział, że mają one znacznie mniej powodów do rozprzestrzeniania się! W przeciwnym razie, jeśli sadzonki będą stłoczone razem, nie otrzymają wystarczającej ilości składników odżywczych z gleby i uniemożliwią równomierny rozkład światła, zasłaniając się nawzajem. Nie trzeba dodawać, że ucierpi również jakość cyrkulacji powietrza. Tak więc, prawidłowo rozmieszczając sadzonki, eliminujesz trzy problemy odpowiedzialne za mnożenie się roślin.

Proper handling of legume seedlings

Czy wszystko stracone, jeśli Twoje sadzonki już się rozciągnęły? Oczywiście, że nie! Sprytni hodowcy wymyślili kilka sztuczek, które pomogą twoim siewkom w zdobyciu nóg.

Rozciąganie u sadzonek konopi

Metoda pierwsza: tyczenie

Jednym ze sposobów leczenia nieprawidłowo rosnących sadzonek jest zapewnienie im dodatkowego wsparcia. Może to być dowolny rodzaj patyka – bambus, plastikowa słomka (świetny sposób na jej ponowne wykorzystanie!) lub nawet ołówek. Posiadanie pewnego rodzaju pionowego wsparcia pomoże sadzonkom uniknąć przewrócenia się. Jeśli Twoja roślina chwastów jest szczególnie cienka i chybotliwa, możesz również delikatnie przywiązać ją do tyczki. Uważaj jednak, aby nie powodować dodatkowego stresu, ponieważ spowoduje to jeszcze większe rozciągnięcie!

Druga metoda: zakopywanie sadzonek

Rozciąganie w sadzonkach konopi - Druga metoda: zakopywanie sadzonek

Najbardziej sprawdzonym sposobem na naprawienie słabo rosnących sadzonek jest zakopanie ich głębiej. Pomyśl o tym jak o normalnym przesadzaniu z jedną kluczową różnicą – zawsze należy pamiętać o tym, jak delikatne są sadzonki. Jeśli chcesz zakopać zieloną sadzonkę głębiej, upewnij się, że gleba całkowicie wyschła, a następnie wykop sadzonkę marihuany. Przygotuj nowy, głębszy dołek i umieść w nim sadzonkę marihuany. Luźno przykryj ten otwór ziemią i voila! Teraz sama gleba pomoże sadzonce stać się silniejszą i bardziej wytrzymałą.

W podsumowaniu

Logo eksplozji nasion nuka

Wszyscy chcemy, aby rośliny konopi, na które czekamy, były silne i zdrowe od pierwszego dnia. Jednak czasami okazuje się, że rozpoczęcie uprawy jest trudne, na przykład ze słabą, legendarną sadzonką. Mam nadzieję, że teraz wiesz, aby się tym nie przejmować. Jeśli uporasz się z tym problemem odpowiednio wcześnie, nie będzie on miał wpływu na resztę sezonu wegetacyjnego.

Pamiętaj, że słaba sadzonka nigdy nie oznacza słabej marihuany! Jeśli zdecydujesz się na uprawę własnych roślin konopi, zawsze kupuj dobrej jakości, świeże nasiona konopi. Możesz sprawdzić nasiona od firmy Nukaseeds.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Blood

01/03/2023

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment