14/09/2022
Artykuły
Przewodniki

Seria dotycząca szkodników zagrażających roślinom marihuany – Agromyzidae

W tym artykule dowiesz się o kolejnym szkodniku, który wyrządza szkody w roślinach konopi.

Jeśli znalazłeś mocno zawinięte ścieżki na liściach marihuany, twoje rośliny konopi prawdopodobnie zostały zaatakowane przez Agromyzidae. Szkodniki te wytwarzają na górnej stronie liści białawe rany, które stopniowo rozszerzają się i tworzą suche, brązowe plamy z nielicznymi czarnymi plamami wewnątrz tych ścieżek.

Morfologia Agromyzidae

Agromyzidae - owady zagrażające roślinom konopi indyjskich

Dorosłe Agromyzidae mają wielkość 1,7-2,1 mm. Długość skrzydeł 1,7-2,1 mm. Tułów jest czarnoszary, całkowicie nieprzezroczysty, z żółtą plamą między skrzydłami. Wszystkie nogi są blade, biodra i uda żółte, femory z lekkim brązowym pasem. Zad jest w większości ciemny. Poczwarki są pomarańczowe do złotobrązowych. Larwy mają żółtawy kolor, długość do 3 mm. Sparowane narządy oddechowe powstają na pierwszym i ostatnim segmencie.

Cykl życiowy Agromyzidae

Agromyzidae to termofilne szkodniki, dla których idealna temperatura do rozwoju wynosi około 25°C. Larwy Agromyzidae wylęgają się w ciągu 5-7 dni, gdzie rozwój zależy od temperatury i miejsca poczęcia, którym może być liść konopi, powierzchnia gleby lub nawet bezpośrednio w glebie na głębokości do 2 cm. Stadium poczwarki trwa około 7-14 dni w temperaturze 20-30°C.

Z kolei w niskich temperaturach rozwój poczwarki ulega zatrzymaniu. Może przetrwać całą zimę w stadium poczwarki w szklarni. W zależności od temperatury cały rozwój od jaja do dorosłego osobnika Agromyzidae trwa od 12 do 54 dni. Szczyt wylęgu przypada na godziny poranne. Po 24 godzinach od wyklucia następuje krycie, a podczas jednego krycia zapładniany jest cały czerw samicy. Jaja są składane pojedynczo pod skórką liści rośliny żywicielskiej – konopi.

Jak szkodzą Agromyzidae

korytarze na liście marihuany

Agromyzidae powodują szkody bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie uszkodzenia powstają w wyniku żerowania larw i wstrzyknięć samic. Larwy zjadają tunele o nieregularnym kształcie w liściach marihuany, które rozszerzają się w miarę wzrostu larw. Większe uszkodzenia występują w młodych roślinach konopi, które mogą nawet obumrzeć, ale zdarza się to bardzo rzadko. Silniejsze porażenia powodują również obniżenie plonów nawet o 20%. Nakłucia liści marihuany spowodowane przez samice chomika są wrotami do wtórnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Do szkód pośrednich zalicza się przenoszenie wirusów i bakterii.

Metody bezpośredniego monitorowania

Dolna część liścia marihuany porażona przez Agromyzidae

Regularna i częsta wizualna ocena stanu zdrowia rośliny konopi prowadzi do wykrycia pierwszych oznak uszkodzenia przez szkodniki – nakłuć (podobnych do spidermitów) w liściach. Monitorowanie aktywności lotnej dorosłych przy użyciu pułapek optycznych – lepkich płytek umieszczonych między roślinami konopi w celu wykrycia początku, postępu i utrzymania populacji na niższych poziomach.

Wdrożenie środków ochronnych

Wykorzystanie zestawu dostępnych środków zapobiegawczych (agrotechnicznych) i leczniczych (fizycznych, biologicznych i chemicznych metod ochrony):

  • Dezynsekcja lub odmrożenie szklarni po zakończeniu sezonu wegetacyjnego (jeśli to możliwe),
  • Skontrolować przestrzeń wokół ogrodu lub szklarni
  • rygorystyczna kontrola sadzonek konopi na wolnym powietrzu (optymalnie tymczasowa „kwarantanna” sadzonek przed sadzeniem),
  • sadzenie zdrowych sadzonek konopi, wolnych od szkodników i chorób,

Ochrona biologiczna – naturalni wrogowie Agromyzidae

Diglyphus isaea

Naturalnymi wrogami wiercipiętów są Diglyphus isaea

i Dacnusa sibirica.

Dacnusa sibirica to parazytoid Agromyzidae
płyty klejące nasiona nuka

Niechemiczne metody ochrony roślin marihuany

Odławianie osobników dorosłych za pomocą pułapek optycznych (żółte tablice z klejem) – tylko przy mniejszej intensywności występowania (zwłaszcza na początku występowania). Największą zaletą tej metody jest szybkie wykrywanie.

Ochrona mechaniczna i fizyczna

Usunięcie porażonych liści konopi lub całych roślin konopi z larwami, a następnie ich usunięcie.

Chemiczna ochrona roślin

W przypadku cięższych infestacji roślin konopi przez agromyzidae można zastosować pestycydy, które zazwyczaj są takie same jak te stosowane przeciwko spidermitom. Najpopularniejsze są trucizny kontaktowe, które rozpylane są na liście roślin konopi i ich otoczenie w stosunkowo częstych odstępach czasu. Okres karencji jest przeważnie stosunkowo krótki, ale należy uważać na opryskiwanie w pobliżu końca kwitnienia, może to spowodować problem z pleśnią, co w ostateczności byłoby gorsze od samych agromizernych.

Ochronę można przerwać, gdy w szklarni przez cztery tygodnie nie stwierdzono żywych larw ani nowych osobników dorosłych na płytkach klejowych.

Pojawieniu się odpornych populacji szkodników z rodziny Agromyzidae można generalnie zapobiegać poprzez rotację (2-4 tygodnie) substancji czynnych produktów owadobójczych o tym samym mechanizmie działania oraz przestrzeganie zalecanych dawek i liczby aplikacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych szkodnikach atakujących rośliny marihuany, sprawdź, prześledź nasze artykuły jak sobie z nimi radzić.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Peca Sarm

14/09/2022

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment