20/12/2021

Seria o szkodnikach, które zagrażają roślinom konopi – Mączliki

Mączliki są bardzo dokuczliwymi szkodnikami, które atakują rośliny konopi. Chcesz chronić swoje cenne nasiona i chwasty? Powiemy Ci jak.

Mączliki są powszechnymi szkodnikami, z którymi hodowcy marihuany zmagają się każdego roku. Te małe robaczki mogą siać spustoszenie w ogrodzie każdego hodowcy, a kiedy już się rozprzestrzenią, bardzo trudno jest się z nimi uporać. Zanim jednak opiszemy, jak z nimi walczyć, opowiedzmy o nich trochę więcej.

Mączliki (Aleyrodoidea)

Szkodniki i rośliny konopi - mączliki

Mączlik jest bardzo małym białym owadem o wielkości około 1,5 do 2 mm, posiadającym dwie pary skrzydeł. Żywi się sokami roślinnymi, które wysysa głównie ze spodniej strony liści konopi, które następnie zwija. Atakują one rośliny zarówno w uprawach zewnętrznych, jak i wewnętrznych i mogą przenosić choroby wirusowe, które czynią rośliny jeszcze bardziej wrażliwymi.

Poruszają się szybko i są łatwe do zauważenia, ponieważ latają wokół zaatakowanej rośliny w ciągu dnia. Ich liczebność może szybko wzrastać, a każda samica mączlika jest w stanie złożyć w ciągu życia około 100-200 jaj. Jaja znajdują się głównie na liściach, gdzie są bardzo trudne do usunięcia.

Jak zapobiegać inwazji mączlików i co robić, gdy atak jest nieunikniony?

Główną zasadą jest to, aby nie podlewać nadmiernie roślin konopi i zawsze pozwalać, aby gleba dobrze wyschła pomiędzy podlewaniami. Nie należy zapominać o dobrym drenażu. Ale prawdopodobnie nie uda nam się powstrzymać mączlika przed wejściem na nasze rośliny konopi. Z pewnością opłaca się dokładnie sprawdzać rośliny konopi i podejmować natychmiastowe działania w przypadku wykrycia pierwszych much. Żółte tablice klejowe służą jako środek zapobiegawczy, ale przede wszystkim jako sygnał do wykrycia obecności mączlików. Są one przyciągane przez intensywnie żółty kolor płytek i w kontakcie z niewysychającym klejem przyklejają się do niego.

Szkodniki i rośliny ganji - mączliki

Nie jest łatwo określić odpowiedni produkt do ich zwalczania, ale oprysk Mospilanem działa całkiem dobrze. Trucizny kontaktowe działają na wszystkie stadia rozwojowe mączlika z wyjątkiem osobników dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że dorosła mucha ma na skrzydłach delikatną warstwę wosku, która bardzo dobrze ją broni, tak że produkty nie przenikają do jej ciała.

Oprócz środka owadobójczego, możemy też wypróbować sprawdzoną „starą babciną” radę. Na przykład tytoń i czosnek: zagotować 200 g tytoniu i 200 g czosnku w litrze wody, odstawić na jeden dzień, rozcieńczyć w stosunku 1:10 i rozpylić bezpośrednio na te muchy. Przepis ten może być również stosowany jako środek zapobiegawczy dla roślin marihuany.

Drapieżniki mogą być o wiele bardziej skuteczne

Czasami zdarza się, że pestycydy po prostu nie działają. W tym przypadku pomocna może być ochrona biologiczna w postaci naturalnych drapieżników. Dostępne opcje to :

pasożytnicza osa

Pasożytnicza osa (Encarsia formosa)

Jest to maleńka osa, wielkości 0,6 mm. Samice składają jaja w larwach mączlików. Spasożytowane stadium spoczynkowe mączlika – puparium ciemnieje po około 10 dniach. Po kolejnych 10 dniach wylęgają się dorosłe osy. Jedna samica osy składa w ciągu swojego życia do 300 jaj! Należy tu zaznaczyć, że zerwanie liści z ciemnymi poczwarkami muchówek i ich usunięcie powoduje również zniszczenie nie wyklutych pożytecznych os.

Drapieżne Miridae (Macrolophus caliginosus)

Szkodniki i rośliny ganji - mączliki

Drapieżny Macrolophus caliginosus jest stosunkowo smukły, długość ciała dorosłego osobnika wynosi około 6 mm. Zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe są koloru jasnozielonego. Charakterystyczne są długie nogi, które umożliwiają Macrolophus caliginosus chodzenie po powierzchni roślin, które są mocno pokryte włoskami. Zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy nie mają dużych wymagań pokarmowych. Żerują nie tylko na mączlikach, ale także na mszycach, jedwabnikach i wciornastkach. Preferują jednak jaja, larwy i poczwarki mączlików.

Jak wszystko, kontrola biologiczna ma swoje wady. Ani osy, ani Macrolophus caliginosus nie mogą być pozyskane natychmiast i nie mogą być przechowywane. Rośliny konopi muszą być monitorowane, a w przypadku wykrycia pierwszych przypadków, drapieżniki muszą być natychmiast zamawiane w specjalistycznych sklepach i umieszczane na porażonych roślinach konopi natychmiast po dostarczeniu.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Peca Sarm

20/12/2021

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy