29/12/2021
Artykuły
Przewodniki

Seria o szkodnikach, które zagrażają roślinom marihuany – muszka sciara

Większość hodowców spotkała się z gnatami grzybowymi. Choć muchy nie zagrażają bezpośrednio życiu roślin, są bardzo nieprzyjemne. Porozmawiajmy o tych szkodnikach zjadających korzenie w naszej serii.

Prawdopodobnie zauważyłeś, że czasami małe czarne muszki latają wokół twoich roślin konopi. Oni są paskudnym małym pluskwą dzwoniącą komary grzybowe.

Co to są komary grzybowe, jak się rozmnażają i czym się żywią?

larwy komary grzybowe

Są to małe muchy, które przypominają wyglądem komary, ale mają krótkie nogi. Tylko podobieństwo do komarów sugeruje, że są one dość paskudne błędy, których trzeba się pozbyć natychmiast.

komary grzybowe składają jaja w wilgotnej glebie na głębokość 2-3 cm. W ciągu 5-10 dni z jaj wylęgają się białe, długie na około 6 mm larwy chrząszczy. Larwy te żerują na korzeniach roślin konopi. Po około 14 dniach przekształcają się one w dorosłe gnaty, które ponownie składają jaja, a następnie giną.

Lubią podłoża bogate w składniki odżywcze. Their larvae feed on algae and fungi. Ale w przypadku roślin konopi, te małe robaczki żywią się korzeniami. Dorosłe osobniki latające nie wyrządzają żadnych szkód roślinie. W każdym razie, uszkodzone przez larwy korzenie osłabiają rośliny konopi i spowalniają ich wzrost.

W jaki sposób można chronić rośliny konopi przed komary grzybowe?

zakryta donica z rośliną marihuany

Pierwsza i najważniejsza zasada to nie przesadzać z ilością wody. Grzybowe komary bezpośrednio szukają wilgotnego środowiska, aby złożyć jaja. Dlatego podłoże nie powinno być nigdy zbyt wilgotne i musi trochę przeschnąć między podlewaniem.

Dobrze jest pokryć powierzchnię donicy piaskiem lub keramzytem. Jeśli zbudujesz wystarczająco grubą warstwę, może 3 cm, odstraszy to komary grzybowe, ponieważ podłoże jest już dość głębokie.

W przypadku zakupu nowego podłoża, zaleca się jego wyparowanie. Niektóre podłoża nie gwarantują braku szkodników, więc można je podgrzać w piekarniku. Wystarczy wziąć żądaną ilość podłoża, ustawić piekarnik na 100° i pozostawić ziemię na około 30 minut. Temperatura wykona wtedy swoją pracę i zabije wszystkie szkodniki i ich zarazki.

Jak pozbyć grzybowe komary, gdy profilaktyka nie wystarcza?

lepka żółta pułapka

Mamy kilka wskazówek, które możesz zastosować w przypadku, gdy zapobieganie zawiodło i robaki są już w natarciu.

Naturalnym wrogiem larw grzyba jest nicień z rodzaju Steinernema feltiae. Te miniaturowe organizmy aktywnie poszukują i zabijają larwy gnatów w glebie. Po zniszczeniu przez nicienie wszystkich larw w glebie, one również giną. Ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne – poza larwami nie atakują żadnych innych zwierząt żyjących w glebie. Można je zamawiać na bieżąco.

Inna opcja dla zabijać gnats jest używać ich innego naturalnego wroga, mięsożernych roślin. Uprawa roślin mięsożernych wcale nie musi być trudna. Można je dziś kupić niemal wszędzie, nawet w zwykłych marketach hobbystycznych.

Można również pozbyć się komary grzybowe przy pomocy sprayu, takiego jak NeemAzal, który po zastosowaniu wnika do rośliny i powoduje śmierć zarówno larw, jak i dorosłych mączniaków.

Dorosłe gnaty można łatwo i szybko odłowić za pomocą pułapek żywołownych, które umieszcza się bezpośrednio w doniczkach. Żółte płytki klejące przyciągają gnaty, które szybko przyklejają się do powierzchni płytek. Ale łapanie much to nie wszystko. Najważniejsze jest, aby pozbyć się larw w glebie, które powodują największe szkody dla roślin, a bez ich zniszczenia, nowe muchy wkrótce się wylęgną.

Kilka rad starych żon, jak pozbyć się tych małych robaczków

rady starszej pani

Zwalczać komary grzybowe można za pomocą nadtlenku wodoru. Zmieszaj nadtlenek wodoru z wodą w proporcji 1:1. Musisz użyć 3% roztworu nadtlenku, silniejsze stężenie może spalić rośliny konopi. Rozpylić na rośliny konopi. Ten sam roztwór można również wylać na podłoże. Pikanie powie Ci, że nadtlenek działa w glebie i zabija żywe organizmy. Wadą wlewania nadtlenku przez glebę jest to, że roztwór zabije nawet korzystne bakterie. Z czasem jednak w naturalny sposób zadomowią się one ponownie w podłożu.

Inną prostą radą starych żon jest stosowanie cynamonu. Posypać powierzchnię ziemi, cynamon zabija grzyby fitopatogeniczne, którymi żywi się żałobnik. Jest to więc naturalny środek dezynfekujący gnijącą glebę, który naprawdę ma pewne działanie.

Niektórzy twierdzą nawet, że pomaga w tym czosnek zakopany w ziemi. Podobno może to odstraszyć lub zabić larwy, ale nie zawsze działa. Jeśli infestacja jest większa, nawet czosnek nie pomoże.

Komary grzybowe w wermikompostowniku

Wermikompostownik jest idealny do dostarczania składników odżywczych dla roślin konopi. Nic dziwnego, że ta metoda jest popularna w wielu gospodarstwach domowych. Niestety dla nas, gnaty mogą zamieszkać również tutaj, dlatego konieczne jest pozbycie się ich w jakiś praktyczny sposób. Najlepszym sposobem jest posadzenie pasożytniczych nicieni. Poradzą sobie z larwami i nie zaszkodzą twojemu kompostowi.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Peca Sarm

29/12/2021

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment