02/12/2021

Seria o szkodnikach, które zagrażają roślinom marihuany – Przędziorkowate

Jakie szkodniki najbardziej zagrażają roślinom konopi? Przędziorkowate być poważnym zagrożeniem dla Twojej marihuany.

Przędziorkowate – Tetranychus

Inwazje przędziorkowate są początkowo subtelne i mogą przypominać sytuację, w której rośliny konopi nie otrzymują potrzebnych im składników odżywczych. Jednak można powiedzieć, że naprawdę jest przędziorkowate na liściach przez fakt, że stopniowo stają się blade i żółte, jak te szkodniki stopniowo ssać wszystkie soki z liści, osłabiając i zabijając roślin konopi.

pajęczyny na roślinie konopi

Początkowe widoczne objawy to małe białawe lub żółtawe plamki na liściach, szczególnie w okolicach środkowej żyłki i przy większych żyłkach. Później plamki te powiększają się i zaczynają łączyć w większe mapy, a puste komórki nadają częściom liścia białawy, a nawet srebrzysto-przezroczysty odcień. Liście następnie żółkną, brązowieją, stopniowo zasychają, obumierają i odpadają.

Łatwo jest wykryć obecność tych małych urwisów, jeśli dokładnie obejrzy się łodygi i spody liści, zwłaszcza przy użyciu szkła powiększającego. To właśnie tam częściej można spotkać przędziorkowate niż na kwiatach czy owocach. W przypadku dużego przerostu przędziorkowate można również zauważyć delikatne (ale czasami bardzo gęste) pajęczyny w miejscach, gdzie łodygi liści przylegają do łodyg lub gałązek.

W niektórych przypadkach w sieci pojawiają się nawet małe ruchome kropki, które można rozpoznać po charakterystycznym ubarwieniu. Jednak nie wszystkie szkodniki wytwarzają takie nici. Na przykład Przędziorkowate owocowy, który jest prawdopodobnie najbardziej znany po Przędziorkowate chmielowym, nie przędzie żadnych pajęczyn.

Co zatem możemy zaobserwować na zainfekowanych roślinach konopi?

Przędziorki na roślinach konopi

Liście – kolor jasny lub srebrzysty, żółtawe plamy w części przyssawkowej, chloroza, suche miejsca nekrotyczne, podnoszenie brzegów, zasychanie.

Jeśli infestacja konopi jest inwazyjna, objawy mogą przypominać nagłe więdnięcie i nieuzasadnione usychanie roślin marihuany. W niektórych latach, kiedy jest wilgotna ciepła wiosna i suche lato z minimalnymi opadami, przędziorkowate rozmnażają się znacznie i osłabiają rośliny konopi.

Przędziorkowate idealnie rozwijają się w miejscach, które są przegrzane, gdzie powietrze jest utrzymywane w suchości i gdzie ich naturalni wrogowie nie mogą ich zaatakować. Intensywne porażenie roślin przez przędziorkowate może w konsekwencji doprowadzić do ich szybkiego obumarcia. W fazie kwitnienia infestacja jest bardzo intensywna, a przędziorki mają bardzo szybkie cykle reprodukcyjne, więc ich populacja rośnie wykładniczo.

Jak się pozbyć przędziorkowate

Szybkość odgrywa naprawdę ważną rolę, ponieważ jedna samica jest w stanie złożyć do stu jaj w ciągu swojego życia, z których wkrótce wykluwają się nowe osobniki, które również mogą składać jaja.

Pająki na twoim liściu ganji.

Jeśli zauważysz obecność szkodników wcześnie, gdy plaga przędziorków jest świeża, pomocne może być spryskanie roślin i umycie liści wilgotną gąbką. Jednak większość hodowców marihuany nie zauważa wcześnie, że coś jest nie tak z ich roślinami, a kiedy to robią, często nie przypisują problemu przędziorkowate. Gdy szkodnik zostanie wykryty, należy uciec się do innych skutecznych metod.

Jak pozbyć się szkodników w szklarni, w ogrodzie lub w pomieszczeniach zamkniętych? Masz niewiele opcji. Pierwszym z nich jest zastosowanie naturalnego drapieżnika, który można znaleźć np. w internecie. Następnie są trucizny systemowe, opryski chemiczne i trucizny organiczne.

Drapieżniki

Gdy rośliny są zaatakowane przez pprzędziorkowate, ich naturalni wrogowie mogą zostać wykorzystani do zabicia szkodników. Drapieżniki te, zwane Phytoseiulus persimilis, stanowią rodzaj broni biologicznej, która skutecznie niszczy roztocza. Są jaskrawo pomarańczowe, poruszają się bardzo szybko i mogą wessać do pięciu dorosłych pluskiew lub dwudziestu larw i jaj w ciągu jednego dnia. Nie stanowią one zagrożenia dla roślin.

Niestety, ponieważ ten drapieżny roztocz jest bardzo wrażliwy na mikroklimat, nie ma gwarancji, że będzie się dobrze rozwijał na Twoich roślinach. Jest on szczególnie wrażliwy na temperaturę, niską wilgotność i niektóre środki chemiczne stosowane do ochrony roślin konopi. Dlatego należy uważać na inne metody stosowane w tym samym czasie w celu zabicia szkodników. Opryskiwanie kontaktowe może zabić nie tylko szkodnika, ale także małych pomocników, którzy skutecznie zabijają roztocza.

Opryskiwanie chemiczne

Nie wiesz jak pozbyć się roztoczy? Wiele osób poleca produkty chemiczne, które są bardzo skuteczne i mogą uratować nawet mocno zaatakowane rośliny marihuany. Problemem jest jednak to, że te spraye mogą również zabić to, czego nie chcesz (np. wspomniane drapieżniki). Ponadto mają one okres ochronny, podczas którego ganja nie może być zbierana.

Należy jednak pamiętać, że populacja szkodników w szklarni lub w zakładzie uprawy konopi może w krótkim czasie uodpornić się na niektóre środki chemiczne, dlatego lepiej jest łączyć opryski chemiczne.

Delikatny preparat przeciw przędziorkowate

Oczywiście, tam są wszystkie sorty chemiczni produkty na rynku dzisiaj które obiecują eliminować szkodniki szybko, ale ty możesz próbować organicznego spray przeciw pajęczynom. Produkty te oparte są na naturalnych substancjach, takich jak różne sole lub oleje.

Dużą zaletą tych organicznych preparatów przeciw przędziorkowatym jest fakt, że w przeciwieństwie do preparatów chemicznych są one zazwyczaj łagodniejsze i lepiej sprawdzają się w zamkniętych pomieszczeniach. Możesz więc używać ich w pomieszczeniach bez obawy o toksyczne działanie niektórych substancji na Ciebie lub Twoje zwierzęta domowe.

Jednak w przypadku ciężkiej infestacji, bardzo trudno jest całkowicie wyeliminować roztocza przy użyciu produktów organicznych.

Domowej roboty spray

Czy chcesz zastosować domowy spray na przędziorkowate? Mamy dla Was wskazówkę dotyczącą odwaru z rumianku lub cebuli.

Można zrobić odwar z rumianku z sześciu łyżek kwiatów rumianku zalanych litrem wrzącej wody. Następnie pozostawiamy wszystko do zaparzenia, a gdy to nastąpi, przecedzamy wywar przez sitko lub pończochę. Gotowy roztwór można następnie rozcieńczyć w stosunku 1:5 i poddać rośliny zabiegowi, który należy powtarzać co około 3 do 4 dni przez trzy tygodnie.

Odwar z cebuli sporządza się z łupin kilku cebul. Podobnie jak w przypadku rumianku, należy zalać je wrzątkiem, odstawić do zaparzenia na 3 dni, a następnie przecedzić nalewkę przez sito lub pończochę. Gotowy roztwór, którego nie trzeba rozcieńczać, wlać do butelki z rozpylaczem, dokładnie spryskać rośliny i powtórzyć zabieg kilkakrotnie w ciągu następnych tygodni.

Zapobieganie

Przędziorkowate lubią suszę i wysokie temperatury, które mają duży wpływ na tempo wzrostu populacji przędziorkowate. Dlatego jednym z działań zapobiegawczych w ogrodzie lub szklarni jest częste, ale odpowiednie podlewanie i nawadnianie gleby wokół roślin konopi. W pomieszczeniach zamkniętych skutecznym środkiem zapobiegawczym jest utrzymywanie wilgotności względnej i temperatury na poziomie granicznym. Optymalna wilgotność wynosi do 80-90 %, a temperatura około 20-25 °C w zależności od odmiany. Zalecamy bardzo częste kontrole roślin, szczególnie w okresie 1-2 tygodni przed zakończeniem fazy wzrostu, ponieważ w fazie kwitnienia walka z rozrastającymi się koloniami spidermitów jest często już bezskuteczna, także dlatego, że nie można już spowolnić ekspansji przędziorkowate za pomocą wilgoci. Nie jest już możliwe stosowanie oprysków na uformowane pąki, a trucizny systemiczne mają zwykle około miesięczny okres ochronny, więc całkowite pozbycie się przędziorków w późnym okresie kwitnienia jest w zasadzie niemożliwe. Kolonie pasożytów możemy redukować jedynie poprzez mechaniczne usuwanie, usuwanie sieci i dodawanie naturalnych drapieżników.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Peca Sarm

02/12/2021

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy