06/12/2021

Seria o szkodnikach, które zagrażają roślinom marihuany – Ślimaki

Ślimaki mogą sprawić, że uprawa konopi na zewnątrz stanie się bardzo nieprzyjemna. Podpowiemy Ci, jak je zauważyć i jak się ich skutecznie pozbyć.

Nie chcesz tych ślimaków na swoich roślinach konopi

Najgroźniejszy jest ślimak hiszpański – arion vulgaris

W latach 90. rozprzestrzenił się w Europie dzięki importowi egzotycznych upraw. Uważany jest za największego szkodnika w całej Europie, głównie dlatego, że nie ma wielu naturalnych wrogów.

szkodniki zagrażające roślinom ganji - ślimaki

Maksimum liczebności ślimaków hiszpańskich przypada na maj-czerwiec, kiedy to notuje się najwięcej masowych wystąpień. Najczęściej można je spotkać w ogrodach, na terenach gęsto porośniętych roślinnością i w siedliskach zalewowych. Dlatego odpowiednie są również miejsca zacienione i nieużytki z wysoką roślinnością. Po deszczu opuszczają te miejsca i udają się na poszukiwanie pożywienia. Większe osobniki są w stanie przemieścić się na odległość do 50 metrów w ciągu doby.

Szkodzą one głównie poprzez spożycie liści konopi. Są one w stanie całkowicie zniszczyć młode rośliny marihuany i poważnie uszkodzić dorosłe. Są one również ważnymi nosicielami chorób roślin konopi, ponieważ przemieszczają się po ogrodzie. Ślimaki hiszpańskie są hermafrodytami, co oznacza, że mogą się samodzielnie zapładniać.

Ślimaki te można rozpoznać po ich pomarańczowo-brązowych odcieniach. Młode są jeszcze łatwiejsze do rozpoznania. Mają cętkowane, żółto-brązowe ubarwienie z dwoma żółtymi paskami.

Ślimak wielki szary – limax maximus

szkodniki zagrażające roślinom marihuany - ślimaki

Największy wróg hiszpańskiego ślimaka. Ślimak lamparci żywi się nie tylko przedstawicielami własnego gatunku, ale także ślimakami hiszpańskimi. Może on pomóc w zwalczaniu inwazyjnych ślimaków, ale nie możemy polegać tylko na nim.

Problem pojawia się, gdy w pobliżu nie ma ślimaków. Wtedy ten wielki robal przenosi się szczęśliwie do twojego ogrodu i zaczyna ucztować na twoich roślinach konopi. Jak tylko go zobaczysz, pozbądź się go. W przeciwnym razie Twoje zioło zapłaci za to cenę.

Jak się pozbyć ślimaków i najskuteczniejsze metody utylizacji

Przede wszystkim nie możemy dopuścić do rozmnażania się ślimaków i musimy je stale usuwać i niszczyć.

zbieranie ślimaków z roślin konopi

Ręczne zbieranie i nabijanie na pal

Drewniany kij z ostro ściętą końcówką, kij z paznokciem lub rękawiczki. To wszystko, czego potrzebujesz na poranny spacer po ogrodzie. Wczesnym rankiem ślimaki są rozproszone na mokrej trawie. Możesz je podnosić lub wbijać w ziemię bez żadnego problemu.

Przy nabijaniu ślimaków na szpikulce nie trzeba zasypywać wiadra solą ani zalewać ich wrzątkiem. Nawet jeśli są szkodnikami, zawsze lepiej jest zastosować najbardziej humanitarną metodę pozbycia się ich, czyli wrzucenie ich do wrzącej wody, w której szybko umierają. Wystarczy wyrzucić obrzydliwą zawartość wiadra do pojemnika na bioodpady lub kompost.

Można stosować naturalne granulki przeciwko ślimakom

Fosforan żelaza – Ferramol nie jest niebezpieczny dla dzieci, dorosłych i zwierząt domowych. Rozsyp granulki po ogrodzie i wokół roślin konopi i nie musisz się o nic martwić. Ślimaki, które połkną granulki, wpełzną do swojej kryjówki czując się najedzone i spokojnie umrą. Żadnego padlinożerstwa. Słońce i deszcz nie szkodzą Ferramolowi, tak długo jak granulki znikają, nie rozpuściły się, zostały zjedzone przez ślimaki. W takim przypadku wystarczy doładować. Produkt ten nie jest najtańszy, ale stanowi wygodne rozwiązanie problemu ślimaków.

nicienie mogą szkodzić ślimakom

Stosowanie drapieżnych nicieni przeciwko ślimakom

Dobroczynne nicienie, mikroorganizmy, które nie lubią ślimaków, aktywnie je wyszukują i atakują. To rodzaj broni biologicznej przeciwko ślimakom. Te mikroskopijne drapieżne nicienie są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt. Dla ślimaków i mniejszych ślimaków średniej wielkości są one pewną śmiercią. Nicienie atakują i niszczą je poprzez przewód pokarmowy.

Jeśli masz czas i lubisz eksperymentować, możesz spróbować innych metod pozbywania się ślimaków. Należy jednak pamiętać, że ich skuteczność może nie odpowiadać wysiłkowi.

Alternatywne metody pozbycia się ślimaków

Ochronna ścieżka piaskowa odporna na deszcz

Grządki można przykryć paskiem piasku w celu ochrony przed ślimakami. Drobne kamyczki są dla ślimaków nieprzyjemne do przeczołgania, ponieważ się w nich zakleszczają. Alternatywą są pokruszone skorupki jaj. Jednak taśma ochronna może zmyć się podczas silnej burzy, a czasami po prostu nie działa, ponieważ głodne ślimaki będą się po niej wspinać pomimo teorii.

Aromatyczne rośliny odstraszające ślimaki

Inną możliwością obrony przed ślimakami jest posadzenie aromatycznych roślin wokół roślin konopi, które chcemy chronić. Na przykład, zioła takie jak lawenda, porost, koper, szałwia, pietruszka, tymianek, koper włoski i szczypiorek. Kwiaty to africane, chabry, hortensje, piwonie czy trawy ozdobne. Czosnek i cebula są również pod ręką.

Ustaw pułapkę na piwo

Jeśli nie chcesz inwestować w odpowiednią pułapkę, lubisz dzielić się piwem i nie boisz się wybierać martwych ślimaków z miski, możesz spróbować zainstalować własną pułapkę na piwo. Po prostu wlej piwo do głębszej miski i umieść kilka takich misek wokół ogrodu, częściowo zakopanych. Idealnie, umieścić zadaszenie wykonane z kawałka deski nad miską, z być może dwoma kamieniami z jednej strony, aby umożliwić ślimakom dostać się pod zadaszenie wygodnie. Zapach piwa przyciągnie ślimaki i nie będą one wychodzić z miski. Rano można obejść pułapkę dookoła, usunąć martwe ślimaki lub zebrać te, które czekają w kolejce po piwo. Przygotuj się na regularne uzupełnianie piwa i radzenie sobie z oślizgłymi ciałami ślimaków.

Ustaw pułapkę na drożdże

Skuteczną przynętą jest „zakwas”: wymieszać cienkie ciasto z drożdży i wody i wlać do kubka zamiast piwa – ta metoda jest skuteczna, choć nie w 100%.

Użyj profesjonalnej pułapki na ślimaki

Słynne piwne pułapki na ślimaki bledną w porównaniu z tą pułapką z zazdrością. Skuteczność specjalnego roztworu przynęty jest 20 razy większa w porównaniu z piwem. Kolejną zaletą w porównaniu z pułapkami na piwo jest to, że pułapka na ślimaki Bros chroni Twój ogród nawet przez miesiąc. Martwe ślimaki rozpuszczają się w pułapce, nie trzeba na nie polować jak na piwo.

Hodowla indyjskich kaczek biegusów

Te chude, mięsożerne kaczki uwielbiają ślimaki i jako jedyne nie stronią od nich. Głód jest najwyraźniej najlepszym kucharzem. Jak wszystkie kaczki, jednak biegacze indyjskie pasą się zielenią i ogród musi być do nich przystosowany, w tym trochę wody. Jedna kaczka zbiera średnio prawie 1 kg ślimaków dziennie.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Peca Sarm

06/12/2021

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy