13/12/2021

Seria o szkodnikach zagrażających roślinom konopi – gąsienice

Gąsienice stanowią realne zagrożenie dla roślin konopi. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym szkodniku i metodach jego pozbycia się? Pomożemy Ci.

Inwazja gąsienic to ostatnia rzecz, jakiej życzą sobie hodowcy marihuany. Te głodne gąsienice mogą atakować rośliny zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Najpierw jednak poznajmy kilka podstawowych informacji na ich temat.

Szkodniki i rośliny konopi - gąsienice

Gąsienice to gatunek larw owadów należących do rodziny Lepidoptera. Mają cylindryczne ciało, które jest podzielone na segmenty, sześć nóg i kolejne pięć par fałszywych nóg. Gąsienice znane są z etapu metamorfozy, w którym przeobrażają się w piękne motyle. Ich cykl życiowy jest prosty: motyle składają jaja na rośliny konopi, a kiedy się wylęgną, pojawiają się gąsienice. Żerują bez przerwy, aż osiągną odpowiednią wielkość i będą miały idealne warunki do uformowania poczwarki. Wtedy w środku zamieniają się w motyla.

W pierwszym etapie, kiedy są to jeszcze gąsienice, ich wygląd może być bardzo zróżnicowany, od zielonego po całą gamę kolorów. Jednak te, które atakują rośliny konopi, są w większości zielone. Gąsienice są naprawdę żarłoczne i potrafią bardzo szybko zniszczyć materię roślinną. Infestację można rozpoznać po dziurkach, które wygryzają w liściach.

Jak można sprawdzić, czy rośliny konopi mogą być lub już są celem ataku gąsienic?

Szkodniki i rośliny konopi - jaja gąsienic

Pierwszą widoczną oznaką możliwej infestacji gąsienic są latające motyle. Choć są piękne, mogą złożyć wiele jaj na roślinie, więc uważaj.

Kolejną cechą są jajka. Nie są one łatwo widoczne na pierwszy rzut oka, ponieważ znajdują się na spodniej stronie liścia.

Przeżute liście są widoczne na pierwszy rzut oka. W takich przypadkach jest oczywiste, że znajdziesz szkodnika, który spowodował szkodę.

Jak pozbyć się tych irytujących owadów?

Przede wszystkim, jak zawsze, ważna jest profilaktyka. Niezawodnym zabezpieczeniem jest uniemożliwienie motylom dostępu do roślin w otworach wentylacyjnych szklarni lub skrzyni wewnętrznej za pomocą siatki. W przypadku outdooru zapobieganie jest niemożliwe.

liść konopi nadgryziony przez gąsienicę

Jeśli gąsienica już zadomowiła się w Twoim ogrodzie z uprawami marihuany, ważne jest, abyś zadziałał tak szybko, jak to możliwe. Po raz pierwszy, prawdopodobnie podejmiesz humanitarną drogę i będziesz chciał usunąć gąsienice ręcznie za pomocą rękawiczek. Smutną częścią tego wszystkiego jest to, że jeśli infestacja się powtórzy, nie będziesz już chciał być miły.

Możesz połączyć tę ręczną pracę z domowym środkiem owadobójczym, który jest mieszanką pieprzu i czosnku lub możesz użyć klasycznych środków owadobójczych zawierających Pyrethrum i Rotenon.

Drapieżniki, które mogą dać gąsienicom naprawdę ciężki czas

Trichogramma

pasożytnicza osa na jaju gąsienicy

Są to maleńkie pasożytnicze osy, które atakują jaja ćmy i gąsienic. Składają swoje jaja w jajach ćmy, zapobiegając jajom ćmy od wykluwania się w gąsienice. Zapobiega to szkodom powodowanym przez żerujące gąsienice, a także przerywa cykl życiowy szkodnika. U niektórych gatunków w każdym jaju może być złożonych do 5 jaj pasożytów.

W miarę rozwoju pasożyta w jaju motyla, staje się ono czarne, a po około 10 dniach pojawia się dorosła Trichogramma. Dorosłe Trichogramma mogą żyć do 14 dni po wylęgu.

Pluskwiak różnoskrzydły (Podisus maculiventris)

drapieżny płazińczyk atakujący gąsienicę

Dorosłe chrząszcze są jasnobrązowe do brązowych i mogą osiągać długość 8,5-13 mm. Są one w kształcie tarczy z widocznymi kolcami na „ramionach” tuż za głową.

Młode nimfy są czerwono-czarne, starsze mają czerwone, czarne, żółtopomarańczowe i kremowe paski i plamki. Są one bezskrzydłe i raczej okrągłe niż tarczowate. Zarówno dorosłe pluskwiaki, jak i nimfy mają długie, spiczaste ryje, którymi żądlą swoje ofiary i które są składane pod ciało, gdy nie żerują.

A co zrobić z gąsienicami, gdy pojawią się podczas zbiorów Twoich pięknych pąków? Na krótką metę są one stosunkowo nieszkodliwe. W późnej fazie kwitnienia problemem nie są gąsienice, ale ich odchody. Może to zapoczątkować bardzo nieprzyjemną eskapadę pleśni i szyszki nie nadają się wtedy do użytku. Więc jak tylko zobaczysz gąsienicę, poszukaj innych i pozbądź się ich natychmiast.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Peca Sarm

13/12/2021

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy