28/05/2021
Artykuły
Przewodniki

Roślina konopi i skąd wiemy, kiedy jest gotowa do zbioru?

Zbliżasz się do zbiorów swojej rośliny marihuany? Gratuluję, dobra robota. Ale czy wiesz jak to zrobić i skąd wiesz, czy twoja roślina jest gotowa?

Wielki pąk marihuany gotowy do zbiorów

To pytanie bardzo często jest cierniem w boku wielu hodowców. Kiedy zadajemy sobie pytanie, kiedy zbierać rośliny marihuany, dobrą odpowiedzią powinno być „szczególnie nie w najbliższym czasie”.

Niektórzy z was mogą być z natury niecierpliwi, ale powinniście zdawać sobie sprawę, że czas, w którym chcecie rozpocząć zbiory, jest równie ważny jak sama uprawa rośliny. Jeśli zbierzemy plony zbyt wcześnie, stracimy część plonów i mocy rośliny. Jeśli zbieramy plony później, THC stopniowo degraduje nas do bardzo skutecznego środka uspokajającego.

Czego potrzebujemy, aby określić dojrzałość naszych roślin?

1. Wiedza – dziś nauczysz się wszystkiego
2. Szkło powiększające mikroskopu

Jakiego sprzętu możemy używać?

pączek marihuany i lupa

Lupa biżuteryjna – jest to kieszonkowa lupa, którą możesz znaleźć w prawie każdym sklepie jubilerskim. Dzięki temu drobiazgowi doświadczone oko jubilera może znaleźć nawet niewielkie defekty. Podobnie jest z roślinami konopi. Jeśli masz zdrowy wzrok, to narzędzie będzie wystarczające.
Kamera w telefonie – Dzisiejsze smartfony potrafią bardzo dobrze przybliżać obraz, a obiektyw makro pozwala dostrzec z bliska bardzo precyzyjne szczegóły, które przydadzą się podczas badania Twoich roślin. Musisz tylko mocno trzymać telefon podczas powiększania.
Mikroskop cyfrowy – idealna rzecz, którą podłączasz bezpośrednio do komputera lub telefonu. To podejście jest zazwyczaj absolutnie znane.
Klasyczna lupa – nie ma potrzeby opisywać.

Przedstawimy ci dwie metody, dzięki którym łatwo poznasz, że roślina konopi jest gotowa do zbiorów. W pierwszej orientujesz się według słupków (białych włosków na pąkach), a w drugiej według trichomów (małych gąbczastych narośli na pąkach).

METODA PIERWSZA: słupki roślin konopi indyjskich

Pomarańczowe lub bursztynowe słupki koloru

Dla tych z Was, którzy nie wiedzą, o co chodzi, słupki to małe białe gladioli/włoski, które rosną na pąkach. Możesz zbierać rośliny konopi tylko wtedy, gdy większość z nich ciemnieje i skręca się.

Kiedy nie zbieramy plonów?

Gdy słupki są białe, to nie ulega wątpliwości. Roślina nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i wartości wymaganych kannabinoidów nie są na wymaganym poziomie.

Kiedy roślina marihuany jest gotowa do zbiorów?

Kiedy większość słupków jest dość ciemna i poskręcana. Kiedy 70-90% z nich ciemnieje, oznacza to, że roślina jest gotowa do zbiorów, a wartość THC jest na najwyższym poziomie. W proporcji 90-100% THC powoli zmienia się w CBN, a powstały w ten sposób produkt jest raczej uspokajający i ma doskonałe działanie przeciwlękowe.

Co robić, gdy roślina zachoruje lub jest chora?

Niestety, to też może się zdarzyć. W takich przypadkach możesz poczekać i pozwolić roślinie trochę dojrzeć. Istnieje jednak ryzyko, że choroba rozprzestrzeni się na kwiaty (a wtedy będzie już za późno). Inną opcją są natychmiastowe zbiory, nawet kosztem tego, że roślina nie jest jeszcze w pożądanym stadium, ale i tak lepsze to niż nic.

Podczas fazy kwitnienia w większym stopniu unikaj stresu cieplnego i świetlnego. Może się zdarzyć, że roślina zacznie tworzyć więcej (białych słupków), które mogą cię zmylić w czasie żniw. W najgorszym wypadku roślina może chcieć się pieprzyć (męskie kwiaty wyglądają jak banany w górnej połowie stożka). Nawet na tym etapie roślina musi być zbierana przedwcześnie.

Ta metoda nie jest tak dokładna jak poniższa. Zależy to głównie od cech charakterystycznych danej odmiany.

METODA DRUGA: Trichomy rośliny konopi

trichomy pączków konopi makro

Według wielu hodowców, ta metoda jest bardzo dokładna, ponieważ trichomy powiedzą o wiele więcej.

A czym są te trichomy? Są to małe, białe (przezroczyste) narośla, które znajdziesz bezpośrednio na szyszce. Mają gąbczasty kształt. To właśnie w ich głowach ukryty jest największy procent kannabinoidów.

Na pewno nie pomylisz ich z słupkami, ponieważ są one znacznie mniejsze i nie będziesz w stanie ich zobaczyć bez szkła powiększającego lub innego urządzenia powiększającego.

Kiedy nie zbierać plonów?

Podobnie jak słupki, trichomy pokazują, kiedy roślina jest gotowa.

W pierwszym etapie trichomy są czyste, białe do przezroczystych. Można powiedzieć, że są puste i mają minimalną zawartość kannabinoidów. Potencja jest więc większa w punkcie zamarzania. Zdecydowanie nie są to żniwa!

W kolejnym etapie są one szare. Jak wtedy, gdy masz dym w szklance. Wskazuje to na produkcję kannabinoidów i moc wzrasta, ale wciąż nie na wymaganym poziomie.

Kiedy roślina marihuany jest gotowa do zbiorów?

włośniki pąków konopi indyjskich

Jeśli znajdziesz trichomy w szkle powiększającym, które są mlecznobiałe, wygrałeś. Osiągnąłeś maksymalny poziom i możesz odebrać pierwsze miejsce.

W ostatnim etapie trichomy mają kolor złota lub bursztynu. Wskazuje to na degradację THC. Zioło to zaczyna mieć relaksujące efekty i nadaje się do konsumpcji.

Co zrobić, jeśli nie wiem, czy trichomy są przezroczyste czy mlecznobiałe?

Nic z tym nie rób, czasem po prostu nie widać tego tak dobrze. Jeśli nie jesteś pewien, czy trichom jest taki czy makowy, przyjrzyj się słupkom (połącz obie metody) i dowiedz się więcej o szczepie.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Jan Veselý

28/05/2021

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment