23/05/2022
Artykuły
Przewodniki

Smak marihuany – jakie są różne smaki marihuany?

Smak marihuany jest bardzo zróżnicowany. Czy znasz najbardziej znane smaki, których można spróbować podczas palenia marihuany? Opowiemy Ci o nich.

Smak marihuany można oceniać w taki sam sposób, jak na przykład smak piwa, wina, sera, chili i innych produktów spożywczych. W porównaniu z tymi rodzajami żywności i napojów, konopie indyjskie zajmują wysoką pozycję pod względem liczby możliwych smaków i kombinacji.

Terpeny

Terpeny mają ogromne znaczenie dla degustatorów marihuany, ponieważ decydują o smaku rośliny, a także odpowiadają za jej aromat. W końcu powstaje skala z tymi samymi terpenami, która przede wszystkim respektuje stary system korporacyjny, a następnie system smakowy. Dlatego właśnie smak i aromat tak bardzo się ze sobą łączą.

Z drugiej strony rola terpenów w modulowaniu psychoaktywności marihuany staje się coraz jaśniejsza, ponieważ nie są one już uważane za część efektów działania. Konopie indyjskie zawierają ponad dziesięć terpenów, z których niektóre są zawsze obecne (kariofilen, mircen i pinen), a inne tylko sporadycznie. Przyjrzyjmy się kilku najczęstszym z nich.

lista terpenów w zależności od miejsca ich występowania

Caryophyllene

W zapachu wyczuwalne są nuty korzenne, głównie czarnego pieprzu i drewna, choć obecne są również inne zapachy, takie jak bazylia, oregano czy cynamon. Wpływa na układ endokannabinoidowy i ma działanie przeciwzapalne. Jest on obecny w konopiach indyjskich w tak dużych ilościach, że psy narkotykowe są szkolone do wyszukiwania tego terpenu.

Myrcene

Pachnie goździkami i drewnem, ma też nuty owocowe, typowe dla mango i chmielu. Znany jest ze swoich właściwości uspokajających, rozluźniających mięśnie i wywołujących silne pobudzenie.

Limonen

Odpowiada za aromaty cytrusowe. Powoduje najsilniejszy efekt myślowy i wzmacnia go, przyspieszając zarówno ciało, jak i umysł. Ma działanie przeciwdepresyjne i przeciwgrzybicze, a także przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe.

Pinen

Występuje głównie w żywicy sosnowej, a także posiada aromat podobny do eukaliptusa. Poprawia oczyszczanie oskrzeli. Występuje powszechnie w odmianach skunksa, gdzie ma działanie drażniące kaszel. Przyczynia się do poprawy pamięci i koncentracji.

Linalool

Charakterystyczny dla lawendy, dodaje kwiatowe elementy świeżości do smaku. Ma działanie anksjolityczne, rozluźniające i uspokajające, dzięki czemu pomaga w zasypianiu.

Terpineol

Terpen ten charakteryzuje się kwiatowym smakiem, który jest najbardziej zbliżony do smaku bzu, ale ogólnie terpen ten przypisuje się do aromatu całej flory. Odpręża ciało, uspokaja i ułatwia zasypianie.

Możemy Ci powiedzieć, że w roślinach konopi występuje ponad 400 rodzajów terpenów. Naukowcy przypisują tylko część z tej liczby konkretnym upodobaniom. Co więcej, udało im się powiązać tylko niektóre z tych terpenów z określonymi funkcjami. Możemy być pewni, że z czasem odkryte zostaną dalsze efekty działania poszczególnych terpenów.

Inne przykłady terpenów to borneol, eukaliptol, cytronellol i A-terpineol.

Jeśli interesujesz się oficjalnymi badaniami, być może zainteresuje Cię to badanie z 2011 r.

Jaki smak marihuany można wyróżnić?

Terpeny można analizować za pomocą chromatografu, choć postrzeganie smaku może być różne, ponieważ koneser smaku może oceniać wrażenia z konsumpcji tej czy innej odmiany na podstawie swoich subiektywnych odczuć.

Rozróżniamy cztery podstawowe smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny, z których każdy ma swoje własne niuanse.

Najsłynniejsze smaki marihuany

smak konopi - skład pąków i owoców

Słodkie: miód, karmel, marmolada, melasa, marcepan, sernik lub dżemy owocowe.

Zioła: świeża trawa, sucha trawa, bambus.

Kwiaty: od odmian ogólnych, takich jak dzikie kwiaty, do odmian specyficznych, takich jak fiołki, lawenda czy tymianek.

Owocowy: szeroki zakres klasyfikacji, np. pomarańcze, ananasy, zielone jabłka, truskawki, wiśnie i czereśnie lub czerwone winogrona.

Owoce leśne: odnoszą się do niektórych rodzajów owoców, takich jak borówki, jeżyny, agrest czy czarny bez.

Cytrusy: mandarynka, pomarańcza, grejpfrut lub cytryna.

Ziemiste i drzewne: wilgotna gleba, mech, trociny, sosna, eukaliptus lub twarde drewno.

Przyprawy i aromaty: kadzidło, kadzidłowiec, kamfora, pietruszka, koper włoski, pieprz, imbir, goździki, szafran, przyprawy orientalne, gałka muszkatołowa, kawa, ciemna czekolada, cynamon, lukrecja lub mięta.

Zwierzęcy: ostre zapachy przypominające piżmo, skórę, ryby, psa, amoniak lub słynnego skunksa.

Nabiał: serwatka mleczna, masło, śmietana, ser biały, niva, sery dojrzewające, sery zjełczałe

Substancje chemiczne lub mineralne: plastik, terpentyna, szynka, płyn czyszczący o zapachu sosny, benzyna, olej napędowy, żelazo, tlenek lub meta

Wnioski dotyczące smaku marihuany

Analiza terpenów i wielu ekspertów potwierdza, że degustacja marihuany to dziedzina pełna drobnych szczegółów i niespodzianek zarówno w smaku, jak i w zapachu. W tym artykule chcieliśmy przygotować Cię na różne smaki marihuany, których możesz się spodziewać podczas jej palenia, ale ostatecznie najlepszy opis uzyskasz, obserwując i testując na własnej skórze.

W każdym razie, jeśli lubisz testować nowe zapachy i odkrywać nowe smaki marihuany, polecamy Ci wypróbować niektóre z naszych odmian konopi, które z pewnością zadowolą Twoje zmysły.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Jan Veselý

23/05/2022

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment