26/09/2022

Światło UV i rośliny konopi

W tym artykule przyglądamy się znaczeniu promieniowania UV w uprawie roślin konopi. Jaki wpływ ma to światło na rozwój roślin? a zwłaszcza produkcji kannabinoidów i innych związków.

Światło UV i konopie

Na wstępie należy powiedzieć, że zdecydowana większość oświetlenia do uprawy w pomieszczeniach nie emituje żadnego promieniowania UV. W przeciwieństwie do słońca, które jest największym źródłem promieniowania złożonego.

Z punktu widzenia hodowcy najważniejszymi związkami w konopiach są niewątpliwie kannabinoidy, takie jak THC i CBD, a także terpeny, które nadają naszym ulubionym roślinom charakterystyczny aromat i smak. Teraz ważna wiadomość: ekspozycja na krótkie fale, takie jak UVA i światło niebieskie, wywołuje reakcje stresowe w roślinie i zaczyna się ona chronić. Jak to się dzieje? Zwiększony poziom stresu powoduje zwiększoną produkcję wtórnych metabolitów, a co za tym idzie większą akumulację THC, innych kannabinoidów i terpenów.

Wpływ spektrum na strukturę roślin konopi indyjskich

Wpływ promieniowania UV na strukturę roślin konopi indyjskich
Struktura konopi.

Rośliny odczytują sygnały o swoim otoczeniu z temperatury, widma światła, wilgotności gleby itp. Napromieniowanie światłem o krótkiej długości fali -UVA daje roślinie sygnał, że znajduje się pod czystym niebem i bez cienia sąsiednich roślin. To środowisko mówi roślinie, że nie musi się spieszyć z rozmnażaniem (produkcją kwiatów) ani sięgać po światło. Rośliny uprawiane w bogatym spektrum niebieskim i UVA mają zwykle małe odstępy między liśćmi, małą powierzchnię liści i grube liście. Krótko mówiąc, rosną energicznie. Zmienia się to wraz z czerwonym spektrum, które stymuluje wydłużanie łodyg, zwiększa powierzchnię liści i zachęca konopie do kwitnienia.

Nie jest chyba zaskoczeniem, że w naturze najsilniejsze rośliny konopi znajdują się zwykle na dużych wysokościach w obszarach górskich. W takich miejscach rośliny otrzymują dużo jasnego światła słonecznego, którego spektrum ma wyższe długości fal UV niż na niższych wysokościach. Większa część widma niebieskiego i UV jest obecna podczas długich letnich dni, kiedy słońce spędza dużo czasu wysoko na niebie. Im niżej jest nad horyzontem, tym więcej jest czerwonego widma (zachód słońca, jesień i zima).

Ochrona przed patogenami

Ochrona konopi przed patogenami.
Ochrona przed patogenami

Jak już wspomniano, promieniowanie UVA zwiększa produkcję metabolitów ( THC lub terpenów w kwiatach ), ale hodowca może skorzystać ze zwiększonej aktywności metabolitów wtórnych również w inny sposób. Roślina, która jest lekko zestresowana przez promieniowanie UVA, wytwarza również inne metabolity – antyoksydanty i związki fenolowe – które chronią ją przed stresem aż do poziomu komórkowego. Substancje te chronią roślinę nie tylko przed promieniowaniem, ale także przed patogenami i szkodnikami. Efektem jest zwarta roślina o zwiększonym stężeniu THC, która jest również silniejsza wobec patogenów grzybowych. Należy do nich botrytis – szara pleśń, która niszczy dojrzewające pąki.

Możesz też przeczytać Symptomy i rodzaje pleśni.

Jak dodać widmo UV?

Możliwe jest dodanie spektrum UV w pomieszczeniu do uprawy przy użyciu specjalnych żarówek, Dodanie żarówki UVA lub UVB do pomieszczenia do uprawy jest potencjalnie niebezpieczne, ponieważ promieniowanie UV jest silne i może uszkodzić rośliny konopi, twoje oczy, a nawet plastik, na którym świeci. Nadmierne promieniowanie UV może zahamować rozwój rośliny, a w końcu ją zabić. Dlatego tak ważne jest, aby kup lampy UV zaprojektowane specjalnie do uprawy roślin konopi!

Tuba z widmem UV
Tuba z widmem UV
animowane logo nukaseeds

Jeśli chcesz spróbować wysokiej jakości nasion marihuany, zapoznaj się z naszą ofertą.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Blood

26/09/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy