21/01/2023
Artykuły
Przewodniki

Światło zewnętrzne dla konopi? Ile światła potrzebują rośliny konopi rosnące na zewnątrz?

Jeśli twoim celem jest uzyskanie jak największych plonów, musisz zadbać o to, żeby twoje rośliny miały dużo światła słonecznego. Ale ile światła naprawdę potrzebuje roślina? Czy istnieje coś takiego jak „za dużo światła”? Na to pytanie odpowiemy poniżej.

Światło dla konopi na zewnątrz – Jaka ilość światła słonecznego jest optymalna dla roślin konopi na zewnątrz?

Konopie, podobnie jak inne rośliny na naszej planecie, potrzebują światła do wzrostu. Jeśli planujesz przechowywać duże ilości naprawdę puchatych kwiatków, twoje rośliny będą potrzebowały ogromnej ilości światła, znacznie więcej niż inne rośliny. Moc słońca daje roślinie siłę, której potrzebuje do prawidłowego wzrostu i osiągnięcia maksymalnej wielkości i jakości kwiatów.

Dlaczego światło słoneczne jest tak ważne dla roślin konopi?

Poza odpowiednią genetyką, odpowiednim i jakościowym podłożem, właściwym odżywianiem, bardzo ważne jest też światło. Jak myślisz, dlaczego hodowcy wydają pieniądze na wysokiej jakości lampy? Ponieważ bez nich rośliny nie miałyby szansy rosnąć zgodnie z planem.

Światło dostarcza roślinom energii potrzebnej do fotosyntezy. Mówiąc wprost, więcej światła = większe, zdrowsze kwiatostany.

Oprócz fotosyntezy światło odgrywa jeszcze jedną kluczową rolę. To jest fotoperiod. Liczba godzin światła dziennego określa, w jakiej fazie wzrostu znajduje się roślina. W fazie wegetatywnej (16-18 godzin na słońcu) roślina ma wystarczająco dużo światła, aby rosnąć i rozwijać się. Kiedy dni stają się krótsze i roślina ma mniej światła słonecznego, wie, że czas rozpocząć kwitnienie i przechodzi do fazy kwitnienia (cykl 12/12).

Jaka jest idealna ilość światła?

Twoim celem powinno być umieszczenie roślin konopi w miejscu, w którym otrzymają maksymalną ilość światła słonecznego w ciągu dnia. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad czasem, jaki rośliny spędzają na słońcu, możesz posadzić je w większych doniczkach i manipulować nimi w zależności od potrzeb. Jest to dobre rozwiązanie również ze względu na fale upałów, które mogą się czasem pojawiać.

Roślina powinna otrzymywać co najmniej pięć godzin bezpośredniego światła słonecznego i podobną ilość światła pośredniego. Brak światła słonecznego spowoduje zmniejszenie plonów. A przecież nie tego chcesz!

Dla odmian konopi automatycznie kwitnących

Zewnętrzne oświetlenie dla konopi - Automaton automatycznie kwitnąca marihuana
Atomaton – automatycznie kwitnąca marihuana

Odmiany automatycznie kwitnące rosną w prawie każdych warunkach, co czyni je dobrym wyborem dla początkujących hodowców. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują światła. Podobnie jak odmiany feminizowane, odmiany automatycznie kwitnące potrzebują jak najwięcej światła dla dobrego wzrostu i większych zbiorów. Wskazana jest również ekspozycja na światło słoneczne, ponieważ zbiory roślin automatycznie kwitnących nie są tak wysokie, jak ich feminizowanych odpowiedników, które są uzależnione od fotoperiodu.

Większość odmian automatycznie kwitnących znajduje się w fazie wegetatywnej przez 3-4 tygodnie, zanim zacznie kwitnąć. Ponieważ ich cykl życia jest krótszy, mogą być zbierane kilka razy w roku.

Idealny czas na sadzenie to wczesne lato, kiedy dni są ciepłe i długie. W ciągu 60-70 dni roślina powinna być gotowa do zbiorów. Jeśli zaczniesz sadzić później, możesz zbierać plony wczesną jesienią.

Wolisz automatyczne nasiona konopi? Możesz spróbować naszych modeli konopi.

Dla feminizowanych odmian marihuany

Oświetlenie zewnętrzne dla konopi - Polaris Feminizowane konopie
Polaris – marihuana feminizowana

Odmiany feminizowane są zależne od fotoperiodu w porównaniu z odmianami automatycznymi. Pozostają w fazie wegetatywnej tak długo, jak długo mają zapewnione co najmniej 15 godzin światła słonecznego. Jeśli posadzisz je wiosną, możesz spodziewać się, że faza wegetacyjna potrwa kilka miesięcy. Gdy dni stają się coraz krótsze, rośliny zaczynają kwitnąć.

Rzeczywisty czas kwitnienia zależy od odmiany. Niektóre odmiany rosną szybko i są gotowe już pod koniec lata. Inne, na przykład długo kwitnące rośliny sativy, mogą rosnąć do końca października.

Dlatego wystarczająca ilość światła wpływa nie tylko na silny wzrost i jakość zbiorów, ale także na przejście między fazą wegetatywną a fazą kwitnienia. Dla odmian feminizowanych czas sadzenia jest o wiele ważniejszy niż dla odmian automatycznie kwitnących. Z pewnością nie chcesz, aby przymrozek zniszczył całą Twoją uprawę.

Wolisz feminizowane nasiona konopi? Możesz spróbować naszych modeli konopi.

A jeśli mamy za dużo światła?

Jeśli chcesz uprawiać konopie w północnym klimacie, np. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Polsce czy Niemczech, intensywność promieni słonecznych prawdopodobnie nie stanowiłaby problemu. W basenie Morza Śródziemnego mogą jednak pojawić się komplikacje. Tutaj nie musisz się martwić o zapewnienie roślinie wystarczającej ilości światła słonecznego, ale raczej o to, jak ją chronić.

Istnieje kilka możliwości. Jeśli chcesz sadzić rośliny bezpośrednio w ziemi, poszukaj miejsca, gdzie słońce świeci tylko rano, a potem jest ukryte przez większą część popołudnia. Dzięki temu roślina nie będzie zbytnio narażona na stres cieplny lub świetlny w cieniu. Roślina nie powinna też być skierowana na południe, gdzie popołudniowe słońce będzie jej przeszkadzać. Zamiast tego wybierz orientację wschodnią lub zachodnią.

Inną możliwością jest zainstalowanie parawanu lub doniczki z rośliną i przenoszenie jej w razie potrzeby. W upalny dzień po prostu weź go i schowaj w cieniu.

Pozytywną stroną jest to, że nie mamy tak silnych fal upałów. To prawda, że lato jest znacznie bardziej intensywne niż jeszcze kilka lat temu, ale fale upałów w ciągu roku nie są tu tak częste.

A co z brakiem słońca?

Konopie na wolnym powietrzu i brak słońca
Konopie na wolnym powietrzu i brak słońca

Niewielka ilość światła słonecznego to nieco trudniejsza sytuacja. Jeśli posadziłeś roślinę na stałe w miejscu, gdzie jest naprawdę mało światła, możesz ją wspomóc lampami zewnętrznymi. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale przynajmniej coś z tego będziesz miał.

Ponownie wymień roślinę doniczkową i w razie potrzeby przenieś ją w lepiej oświetlone miejsce. Ponieważ nie chcesz znaleźć się w takiej sytuacji, zalecamy, abyś zastanowił się, gdzie chcesz posadzić roślinę.

Słońce zawsze będzie lepsze niż sztuczne światło, dlatego wiele osób lubi przebywać na świeżym powietrzu. Znalezienie dobrej lokalizacji może być czasem prawdziwym bólem głowy, ale jeśli uda ci się to zrobić, twoje zmartwienia się skończą. Następnie wystarczy wybrać odpowiednią odmianę i zabrać się do pracy. Upewnij się jednak, że rośliny mają dużo światła.

animowane logo nukaseeds

Jeśli chcesz spróbować wysokiej jakości nasion konopi, zapoznaj się z naszą ofertą

.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Blood

21/01/2023

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment