23/02/2022

Symptomy i rodzaje pleśni

4 najczęstsze rodzaje grzybów, które zagrażają twoim roślinom marihuany

Jak rozpoznać szarą pleśń – Botrytis

marihuana zakażona pleśnią botrytis

Zakażenie pleśnią jest zwykle widoczne tylko w niektórych częściach rośliny konopi. Czasami pleśń botrytis znajduje się tylko na większych i gęstszych pąkach, ale innym razem jest rozprzestrzeniona na całej roślinie konopi. Pleśń na marihuanie zwykle zagraża po serii deszczowych dni.

Można zauważyć obszary, które ciemnieją. Na przykład, liście, słupki i pręciki. Można je również rozpoznać po charakterystycznym zapachu stęchlizny lub zgnilizny.

Najgorsze jest to, że ta pleśń często czeka do ostatnich tygodni przed zbiorami konopi.

Ludzie często mylą tę pleśń z trichomami, które roślina wytwarza. Ze względu na utrzymującą się pleśń w pąkach konopi, pąk można łatwo oderwać, tak aby można było zobaczyć jego wnętrze. Po zbadaniu zaatakowanego pączka konopi, będzie on ciemny w środku – zwykle szary lub brązowawy i prawdopodobnie zakurzony (ten „pył” to zarodniki pleśni).

W zależności od etapu życia, może wyglądać…

 • białe i puszyste
 • ciemnoszary lub brązowy (czasami ciemnofioletowy)
 • pąki mogą być pełne ciemnego, cętkowanego pyłu, który można łatwo zdmuchnąć (zarodniki pleśni)

Stadia rozwojowe pleśni Botrytis

Kiedy rośliny marihuany są dotknięte tą pleśnią, zaczyna się ona jako puszysty biały wzrost w środku lub po bokach buds, ale ta biała pleśń szybko ciemnieje do szarego lub brązowego koloru i dostaje się głęboko do wnętrza większych buds. Czasami początkowe stadium widoczne jest tylko po bokach pąków konopi, co daje szansę na wczesne wykrycie infekcji.

Grzyb Botrytis w początkowym stadium wygląda biało i puszysto, ale prawdopodobnie nigdy nie zobaczysz go w ten sposób, ponieważ szybko ciemnieje i zaczyna zjadać pąki marihuany od środka.

pleśń botrytis zaatakowała kwiaty marihuany
biała i puszysta pleśń botrytis na marihuanie

Po zainfekowaniu części rośliny konopi przez tę pleśń, buds mogą czasami wyglądać prawie tak samo na zewnątrz. Zainfekowane miejsce często wysycha i łatwo się odkleja. Wnętrze pąków może być brązowawe, szare lub nawet purpurowe.

liść marihuany zaatakowany przez pleśń

W roślinach konopi botrytis powoduje gnicie od wewnątrz, dlatego nazywana jest „zgnilizną pąków”. Jeśli otworzysz kwiat, wnętrze pąka będzie spleśniałe, ciemnoszare lub brązowe.

U konopi botrytis powoduje gnicie od wewnątrz - po otwarciu kwiatu wnętrze buds będzie spleśniałe, ciemnoszare lub brązowe.

Ta pleśń może objawiać się na wiele sposobów. Na przykład ta gałąź tutaj zareagowała na pleśń Botrytis, zmieniając kolor na purpurowy. Liście zaczęły obumierać i więdnąć. Oto, co hodowca zastał po kilku dniach deszczu.

Botrytis na szyszkach konopi

Botrytis jest czasami określany jako „zgnilizna botrytyczna”, „zgnilizna kwiatostanów” lub „szara pleśń”.

Jeśli chodzi o konopie, często nazywa się to „Bud Rot”, ponieważ jest to główny objaw, którego hodowcy obawiają się najbardziej.

Botrytis na marihuanie

Każda część rośliny marihuany dotknięta grzybem powinna być natychmiast usunięta! Pomoże to zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się grzyba na całej roślinie konopi. Przede wszystkim jednak nie należy palić buds, na których znajduje się ta toksyczna pleśń, ponieważ może ona zainfekować płuca.

Gdy ta pleśń już się zadomowi, natychmiast próbuje się rozmnażać. Wnętrze wypełnia ciemny, cętkowany pył, który łatwo się unosi i rozprzestrzenia. Są to zarodniki pleśni, więc bądź bardzo ostrożny i staraj się jak najmniej oddychać w pobliżu pleśni. Staraj się także, aby pleśń nie dotykała innych części rośliny – usuń ją natychmiast.

Zdrowe rośliny konopi nie są podatne na pleśń, chyba że są narażone na stagnację powietrza i chłodne lub wilgotne warunki przez długi czas.

Jak Botrytis dostaje się do roślin?

Grzyb przenosi się na rośliny przez rozproszone szare zarodniki, zwykle niesione przez wiatr lub w wodzie.

Najczęstszym sposobem rozprzestrzeniania się grzyba jest:

 • Wiatr
 • Woda deszczowa

Niestety, zarodniki mogą być łatwo przeniesione na twoją roślinę marihuany przez wiatr, deszcz, kontakt ze zwierzętami lub nawet klon z innego pomieszczenia do uprawy. Uśpione zarodniki mogą przetrwać w różnych warunkach, czekając na inwazję na rośliny konopi w innym czasie.

Pleśń nie pojawi się, jeśli dobrze zadbasz o swoje kwiaty marihuany. Ale w każdym przypadku, Twoja roślina musi być osłabiona w jakiś sposób, aby zarodniki mogły zadomowić się w kwiatach marihuany.

Możliwe osłabienie roślin konopi, które może pozwolić na Mączniakowce są pęknięcia w łodydze spowodowane, na przykład, przez wiatr, uszkodzenia przez gąsienice, ślimaki, robaki, lub inne szkodniki i larwy. Lub jakikolwiek inny rodzaj urazu lub osłabienia, który pozwoli zarodnikom grzybów dostać się do rośliny marihuany.

Idealne warunki do rozprzestrzeniania się botrytis

Zimne środowisko

 • Chłodne temperatury (15-20°C) są idealne do rozwoju pleśni na roślinach konopi.

Mokre pąki

 • Deszczowa pogoda, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez kilka dni z rzędu
 • Wysoka wilgotność powietrza
 • Każda sytuacja, w której pąki są mokre przez kilka godzin z rzędu

Słaba cyrkulacja powietrza

 • Brak wiatru lub cyrkulacji powietrza nad górną częścią wewnątrz rośliny.
Grube, gęste gałęzie roślin konopi tworzą idealne, wilgotne środowisko dla rozwoju grzyba Botrytis wewnątrz.

Jak zapobiegać tej zarazie konopi? – poprzez profilaktykę.

 • Dobra cyrkulacja powietrza (przepływ) – Stwórz wokół roślin dobre środowisko dla cyrkulacji powietrza, zwłaszcza w obszarze pąków.
 • Trzymaj rośliny w cieplejszym środowisku podczas kwitnienia (temperatura powyżej 20°C)
 • Nie pozwól, aby pąki pozostały mokre przez długi czas
 • Zapewnić wystarczającą ilość świeżego powietrza dla wszystkich części roślin.

Jak zwalczać pleśń Botrytis?

Po pierwsze, musimy odciąć każdą dotkniętą część rośliny marihuany, aby uniknąć zainfekowania zdrowych części. Następnie powinniśmy przewietrzyć pomieszczenie, w którym uprawia się konopie indyjskie, aby obniżyć wilgotność do pożądanego poziomu. Dokładna kontrola roślin sprawi, że dalsze porażenie nie zostanie zauważone aż do czasu zbiorów.

Na rynku istnieje kilka środków grzybobójczych do leczenia botrytis; jednym z najlepszych jest niewątpliwie środek grzybobójczy Botryprot , w 100% naturalny i bardzo skuteczny.

Możemy również stosować pożyteczne bakterie na roślinach konopi w celu zwalczania szarej pleśni, takie jak Trichoderma Harzianum, Ulocladium Atrum lub Gliocladium Roseum.

Po zbiorach naszych roślin konopi, dokładnie czyścimy przestrzeń uprawową, doniczki itp. wybielaczem, aby usunąć wszelkie ślady pleśni.

Jak rozpoznać Mączniakowce – Erysiphales?

 • Początkowo można go znaleźć w dolnych gałęziach rośliny, gdzie jest mniej narażony na działanie promieni słonecznych i więcej wilgoci.
 • Rośliny konopi mają na sobie rodzaj pyłu, który pod mikroskopem wygląda jak gąbczaste włókno, które zatrzymuje wilgoć.
 • Z reguły są one koloru białego, ale mogą mieć odcień od żółtego do czerwono-brązowego.
Jak rozpoznać Mączniakowce na marihuanie-Erysiphales?

Co jest Mączniakowce?

Mączniakowce jest prawdopodobnie najczęstszym rodzajem pleśni występującym na roślinach konopi. Na szczęście atak ten jest widoczny na tyle wcześnie, że można go w porę wykryć. Wystarczy sprawdzić to na roślinie konopi. Innym „plusem” jest to, że roślina marihuany zaatakowana przez Mączniakowce raczej nie umrze, ale plon jest oczywiście zdewaluowany. Gdy Mączniakowce przylgnie do tkanki roślinnej, uszkodzenia boczne mogą prowadzić do zahamowania wzrostu roślin konopi. W niektórych gatunkach roślin marihuany, liście konopi mogą zbrązowieć, a roślina może się prawie udusić. When you find Mączniakowce on cannabis buds, it is the last stage of infection.

Jak uniknąć Mączniakowce ?

 • spryskaj swoje rośliny bioproduktami
 • przycinaj rośliny marihuany, aby poprawić przepływ powietrza
 • Wybieraj odmiany konopi, które są odporne na pleśń.
 • Jeśli Twoja roślina konopi nadal jest zainfekowana zarazą pomimo wszystkich środków ostrożności, istnieje sposób na uratowanie uprawy. Możesz wykąpać zebrane rośliny konopi w roztworze H2O2/H2O. Mieszanie niewielkiej ilości 3% nadtlenku wodoru (H2O2) z wodą stworzy kąpiel, która będzie sterylizować swoje plony marihuany i usunąć pleśń z niego.

Jak rozpoznać Septorię liści?

liście septorii konopie indyjskie

Ta choroba roślin konopi występuje w 99% przypadków latem, kiedy wilgoć przeplata się z wysokimi temperaturami. Liście są wilgotne po deszczu i nie mogą oddychać, gdy uderza w nie słońce. Brak azotu pobieranego przez rośliny marihuany może być przyczyną rozwoju zarazy liści marihuany.

 • liście żółkną na dolnych gałęziach
 • później liście te stają się brązowe
 • zwykle występuje w miejscach, gdzie liście są stłoczone razem, przez co wolniej schną

Jak zapobiegać septoriom?

Jeśli jest to niewielki przypadek septorii liści, nie jest trudno usunąć chorobę i zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenianiu się. Jeśli jednak jest to poważniejsza infekcja, może być konieczne użycie silnych środków grzybobójczych.

Środki grzybobójcze o szerokim spektrum działania i opryski na choroby zwykle załatwiają sprawę. Dla dodatkowej ochrony warto wybrać fungicyd na bazie miedzi. Tak czy inaczej, upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami pakietu starannie podczas korzystania z każdego produktu kontroli choroby i uniknąć uzyskania z niego na swoich pąków.

Jeśli szukasz bardziej naturalnej alternatywy, polecamy zwrócić się ku olejkom eterycznym lub ogrodniczym, takim jak neem. Olej neem jest powszechnie stosowany w leczeniu wszelkiego rodzaju szkodników i chorób ogrodowych i może być łatwo stosowany do roślin konopi indyjskich za pomocą butelki z rozpylaczem.

Alternatywnie, rozważ wypróbowanie olejków eukaliptusowego, rozmarynowego, cytrynowego i cynamonowego. Tak czy inaczej, pamiętaj, że olejki te mają silny aromat i nigdy nie powinny być dopuszczone w pobliże twoich pączków, aby uniknąć zanieczyszczenia ich aromatu/smaku.

Jak rozpoznać zgniliznę korzeni – Pythium

Zgnilizna korzeni występuje, gdy rośliny mają nadmiar wody i wydają się dusić. Korzenie rośliny marihuany nie są w stanie pobierać tlenu i zaczynają obumierać. Rośliny muszą być podlewane oszczędnie i w wymaganych cyklach. Jeśli wody jest za dużo, należy stworzyć odpływ dla roślin. Konopie, jak każda inna roślina, potrzebują czasu na wyschnięcie gleby, aby osłabione korzenie konopi nie zostały zaatakowane przez tę pleśń.

W roślinach konopi możemy rozpoznać po pewnych sygnałach, że coś jest nie tak. Na przykład:

 • zatrzymanie wzrostu
 • zmniejszona absorpcja gleby
 • osłabienie łodyg i liści
 • w przypadku hydroponiki, pleśń ta jest widoczna na pierwszy rzut oka – błotnisty brązowo-szary kolor
 • Niestety, nie można pozbyć się zgnilizny korzeni, gdy już się pojawiła, dlatego ważne jest, aby w jakiś sposób jej zapobiegać
zwiędły liść marihuany
zgnilizna korzeni zaatakowała korzenie marihuany
bryła korzeniowa rośliny konopi indyjskich

Co powoduje gnicie korzeni?

Temperatura przestrzeni korzeniowej

Pamiętaj, że rośliny konopi skorzystają z cieplejszych temperatur w ciągu dnia i chłodniejszych w nocy. Ale zbyt wysoka (20+ stopni) temperatura może doprowadzić do porażenia korzeni przez tę ohydę.

Słabe odwadnianie podłoży glebowych

Wszystkie rośliny konopi muszą pobierać tlen przez korzenie, a słabo drenująca gleba może je udusić. Stosować lekkie i przewiewne podłoża.

Rozlewanie się substratów glebowych

Rośliny należy podlewać tylko wtedy, gdy tego potrzebują. Nadmierne podlewanie jest najczęstszą przyczyną gnicia korzeni w konopiach, a także rozcieńcza składniki odżywcze obecne w glebie.

Brak tlenu

Tlen odgrywa ogromną rolę w ogólnym zdrowiu rośliny, jak również jej systemu korzeniowego. Przyjrzeliśmy się już sposobom na poprawę natlenienia gleby. Jeśli masz system hydroponiczny, upewnij się, że zapewniasz odpowiednie natlenienie, oversizing jest wskazany w tym przypadku.

Systemy hydroponiczne

Słaba cyrkulacja wody i nieodpowiednie natlenienie są głównymi przyczynami gnicia korzeni.

Inną przyczyną mogą być szkodniki lub zanieczyszczenia w wodzie. Zawsze upewnij się, że wszystkie narzędzia i woda są dokładnie oczyszczone przed użyciem.

Jedną z zalet systemu hydroponicznego jest to, że szybko wykryjesz zgniliznę korzeni, ponieważ będziesz miał korzenie swojej rośliny marihuany w zasięgu wzroku.

Jak rozwiązać problem zgnilizny korzeni?

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Mamy jednak kilka wskazówek.

Dodaj pożyteczne bakterie

Nie wszystkie bakterie są szkodliwe, a zdrowa gleba zawiera mikroby, które są korzystne dla upraw konopi. Do tego celu służy szeroka gama produktów komplementarnych.

Kontrola szkodników

Nie trzeba mówić, że roślina konopi, która jest narażona na roztocza, mszyce lub mole, jest zagrożona zgnilizną korzeni konopi.

Neem olej jest zasadniczym pomocnikiem jako ono jest znakomitą organiczną formą kontrola zarazy. Świeży aloes z kolei pomaga zwiększyć odporność rośliny konopi i pomaga ją odżywiać. Możesz zrobić roztwór podstawowy zawierający te składniki i zastosować go z butelki z rozpylaczem.

Uzdatniaj wodę tlenem

W systemach hydroponicznych potrzebujesz dobrej jakości pompy cyrkulacyjnej, aby utrzymać składniki odżywcze w ruchu i wodę od stania.

Zapewnienie regularnego czyszczenia całego sprzętu

Dobra praktyka wymaga, aby cały sprzęt był utrzymywany w czystości i gotowy do użycia. Jeśli doświadczyłeś bakterii powodujących gnicie korzeni chwastów, upewnij się, że wszystkie używane pojemniki i narzędzia zostały wyczyszczone wybielaczem i pozostawione do całkowitego wyschnięcia. Podobnie, zawsze upewnij się, że sekatory są sterylizowane przed każdym cięciem, aby uniknąć ewentualnego zakażenia krzyżowego.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Peca Sarm

23/02/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy