23/08/2022

Tajski ustawodawca legalizuje marihuanę i zwalnia 2 958 więźniów

Dekryminalizacja marihuany w Tajlandii, która usunęła konopie i marihuanę z listy substancji narkotycznych, wywołała zarówno pozytywne, jak i negatywne reakcje. Jakie opinie się pojawiają ?

Dzięki nowym przepisom

Tajlandzki minister zdrowia publicznego Anutin Charnvirakul został wybrany na "legalizację marihuany"
Minister zdrowia publicznego Tajlandii Anutin Charnvirakul

Dzięki nowym przepisom rząd Tajlandii zezwolił obywatelom na uprawę roślin konopi w domu w celach medycznych. Jednak rekreacyjne palenie marihuany pozostaje nielegalne i podlega karze grzywny do 26 000 bahtów (780 USD) oraz do trzech miesięcy więzienia. Oczywiście komercyjna uprawa bez licencji również nie jest dozwolona. Mimo to Tajlandia jest niezwykle postępowym krajem, gdyż w całej Azji dostęp do środków odurzających jest bardzo restrykcyjny.

 

Minister Sprawiedliwości Somsak Thepsuthin.
Minister sprawiedliwości Somsak Thepsuthin

A jednak Tajlandia jest uważana za pierwszy kraj w Azji Południowo-Wschodniej, który zalegalizował używanie marihuany. Krytycy wyrazili jednak zaniepokojenie niedociągnięciami przepisów dotyczących marihuany, które ich zdaniem mogą doprowadzić do wzrostu liczby osób uzależnionych.

Ponadto w zeszłym tygodniu Tajlandia zaczęła zwalniać 2 958 więźniów, którzy zostali skazani za przestępstwa związane z maryuhanem. „Ministerstwo Korekt przygotowało wcześniej dokumenty, aby ułatwić sądom wydawanie nakazów zwolnienia” – powiedział minister sprawiedliwości Somsak Thepsuthin.

 

Tajowie mieli mieszane uczucia w związku z uwolnieniem więźniów. Niektórzy mówili, że to w porządku, bo marihuana została zdekryminalizowana. Inni jednak obawiali się, że więźniowie mogą popełnić nowe przestępstwa.

Kroki do legalizacji

Tajski ustawodawca legalizacja marihuany
etapy legalizacji

Tajlandia zrobiła pierwszy krok w kierunku legalizacji marihuany w 2019 roku, kiedy rząd zezwolił na jej użycie do celów medycznych. W ubiegłym roku zatwierdziła ona konopie jako składnik żywności i napojów. Dzięki temu producenci żywności i restauracje mogą dodawać konopie do wszystkiego, od tradycyjnych dań tajskich po chleb, ciastka i pizzę.

Chociaż deregulacja pobudzi gospodarkę dzięki nowym produktom i usługom, niektórzy obawiają się jej ciemnych stron. Dekryminalizacja weszła w życie przed przyjęciem nowej ustawy o konopiach indyjskich, która ma regulować marihuanę i zapobiegać jej używaniu jako narkotyku.

Dane z Centre for the Study of Addiction pokazują, że liczba osób w wieku 18 lub 19 lat, które palą marihuanę, znacznie wzrosła od 2019 roku, kiedy rząd zaczął naciskać na legalizację marihuany.

Władze wydały również sprzeczne oświadczenia dotyczące sposobu stosowania prawa, co powoduje zamieszanie i potencjalnie stwarza pole do naruszeń.

Liberalizacji sprzeciwia się również część lekarzy i pracowników służby zdrowia, którzy obawiają się, że pełna legalizacja marihuany pozwoli większej liczbie osób uzależnić się od niej, co doprowadzi do kolejnych problemów. Należy jednak dodać, że obawy te nie zostały jeszcze zrealizowane w żadnym „zalegalizowanym” kraju.

 

animowane logo nukaseeds

Jeśli chcesz spróbować wysokiej jakości nasion marihuany, zapoznaj się z naszą ofertą.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Blood

23/08/2022

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy