15/02/2023

THCP i CBDP – Badanie ujawnia identyfikację dwóch nowych kannabinoidów

dwa nowe kannabinoidy: THCP (tetrahydrokannabidiol) i CBDP (kannabidiol). Jeśli te nazwy brzmią jak THC i CBD, to dlatego, że mają podobną strukturę i funkcję.

THCP i CBDP – badanie

Konopie indyjskie to botaniczny dar, który nie przestaje dawać. Wraz z intensyfikacją badań nad konopiami indyjskimi, chemiczna złożoność i potencjał tej rośliny stają się bardziej oczywiste. W przeddzień 2020 roku grupa włoskich naukowców ogłosiła odkrycie dwóch nowych kannabinoidów: THCP (tetrahydrokannabidiol) i CBDP (kannabidiol). Jeśli te nazwy brzmią jak THC i CBD, to dlatego, że mają podobną strukturę i funkcję.

Próba THCP i CBDP

Obecnie w roślinie konopi zidentyfikowano około 150 fitokannabinoidów, choć tylko kilka z nich zostało wyizolowanych i przebadanych. Wynika to częściowo z przyczyn prawnych – marihuana jest nadal nielegalna na poziomie federalnym w USA, co utrudnia badania – ale także dlatego, że większość kwiatów konopi jest zdominowana przez THC lub CBD, co utrudnia izolację i badanie pomniejszych kannabinoidów.

Nowoczesna spektrometria - stosowana do identyfikacji nieznanych związków w konopiach - oraz zaawansowane techniki analityczne pozwalają na lepszą identyfikację nowych związków w konopiach.

Grupa badaczy, którzy opublikowali to badanie, sumiennie profilowała konopie indyjskie i w zeszłym roku zidentyfikowała również dwa inne kannabinoidy, THCB i CBDB. Oprócz nowości, jaką jest lepsze zrozumienie rośliny i jej niezliczonych kannabinoidów, identyfikacja nieznanych wcześniej związków konopi ma również ogromne implikacje terapeutyczne.

W tym przypadku wszystkie znaki wskazują na to, że THCP jest potencjalną zmianą w grze. Co więc jest takiego wyjątkowego w tym nowym kannabinoidzie?

THCP – Co się stanie, gdy wzmocnisz zdolność wiązania THC?

cząsteczki konopi THCP i CBDP

W nowo odkrytej cząsteczce THCP badacze stwierdzili, że krytyczny łańcuch boczny w strukturze cząsteczki jest wydłużony i ma siedem ogniw. Dla porównania, zwykłe THC ma pięć ogniw. Aby umieścić to w kontekście, naturalnie występujące kannabinoidy z więcej niż pięcioma ogniwami w tym łańcuchu bocznym nie zostały jeszcze zidentyfikowane w konopiach.

Wykazano, że długość tego łańcucha bocznego odgrywa ważną rolę w działaniu THC na receptory CB1 w organizmie. Minimum trzy wiązania są wymagane, aby THC związał się z receptorem, a powinowactwo wiązania osiąga szczyt przy ośmiu wiązaniach, zanim aktywność zacznie ponownie spadać.

Jakie są implikacje tego przedłużonego łańcucha bocznego? Wykazano, że przedłużony łańcuch boczny THCP ma jeszcze silniejsze powinowactwo do receptora CB1 niż zwykłe THC, co sugeruje, że może być silniejszy.

Kiedy badacze przyjrzeli się powinowactwu THCP do ludzkich receptorów CB1 i CB2, stwierdzili, że THCP był 33 razy bardziej aktywny na receptorze CB1 niż zwykłe THC i 5-10 razy bardziej aktywny na receptorze CB2 niż zwykłe THC.

Jakie są implikacje tych ustaleń?

Jednym z najważniejszych wyników badania jest to, że THCP może wyjaśnić, dlaczego konopie mogą wywoływać tak różne doświadczenia u konsumentów. Jak zauważyli badacze, istnieje zaskakująca zmienność w reakcjach badanych na terapie oparte na konopiach, nawet przy tych samych dawkach THC.

THCP i CBDP - badanie

Chociaż zawsze myśleliśmy, że psychotropowe efekty rośliny wynikają przede wszystkim z THC, w rzeczywistości mogą być częściowo spowodowane przez THCP lub inne niezwykle silne kannabinoidy, które nie zostały jeszcze sprofilowane. Zwiększenie naszej wiedzy na temat farmakologicznego działania THCP może pomóc nam lepiej ocenić wpływ ekstraktów z konopi na ludzi.

Wkrótce mogą pojawić się odmiany konopi bogate w inne mniejsze kannabinoidy, takie jak THCP. Uprawa odmian bogatych w te mniejsze kannabinoidy ułatwia produkcję ekstraktu tych związków, dzięki czemu konsumenci mogą korzystać z dobrodziejstw specyficznego profilu farmakologicznego każdego z nich.

Ogólnie rzecz biorąc, autorzy badania twierdzą, że potrzebne jest kompleksowe profilowanie chemiczne konopi. Identyfikacja pomniejszych kannabinoidów i obecnie nieznanych kannabinoidów może zaoferować bogactwo terapeutyczne, które ma potencjał do dalszego przekształcenia medycyny. Albo i nie. Warto się jednak o tym przekonać.

Artykuły powiązane :

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Blood

15/02/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy