12/03/2023

Uprawa konopi – odwrotne podlewanie roślin doniczkowych

Uprawa konopi wymaga dobrego harmonogramu podlewania. Czy próbowałeś kiedyś metody dolnego podlewania? Może się okazać, że ta metoda jest całkiem dobra.

Podlewanie roślin to sztuka i oczywiście obowiązek, który wszyscy hodowcy muszą mieć pod kontrolą. Jest to podstawowa umiejętność w pielęgnacji roślin. W tym artykule przyjrzymy się konkretnie odwróconemu podlewaniu roślin doniczkowych.

Jak radzić sobie z reżimem nawadniania w uprawie konopi?

uprawa konopi przy zastosowaniu podawania dolnego z tacy

Wielu hodowców ma problem z zachowaniem równowagi podczas podlewania roślin. Czy przesadziłem z podlewaniem? Czy nie podlewam wystarczająco? Czy moja woda jest zbyt kwaśna? Podlewanie może być jedną z najtrudniejszych części wychowywania roślin.

Nasza główna rada dotycząca podlewania to: Nie podlewaj według harmonogramu. Zamiast tego zwracaj baczną uwagę na swoje rośliny, sprawdzaj je raz lub dwa razy w tygodniu i podlewaj w miarę potrzeb.

Jeśli próbujesz rozwijać się w bardziej sposób ekologicznymożesz skorzystać z rady dr Av Singh, który zawsze mówi, że „roślina powinna dyktować, kiedy chce jeść i kiedy chce pić”. W przypadku stosowania żywej gleby, roślina je kiedy chce, bez zmuszania jej przez hodowcę do pobierania składników odżywczych.

Kiedy podlewamy od dołu rośliny, dajemy jej miejsce do picia kiedy chce i pobierania odpowiedniej ilości wody, której potrzebuje. Otwory drenażowe w doniczce pozwalają wodzie wsiąkać w glebę przez pewien czas, nie nasycając jej nadmiernie.

Jak zrobić odwrotne nawodnienie?

Jest to technika, w której potrzebujesz rośliny doniczkowej (musi mieć otwory drenażowe), wody i spodka.

roślina marihuany w doniczce
  1. Napełnij spodek taką ilością wody, aby sięgała ona do dolnej warstwy ziemi doniczkowej. Niektórzy hodowcy lubią używać kamieni drenażowych na dnie doniczki, więc upewnij się, że poziom wody jest wystarczająco wysoki, aby dotrzeć do gleby. Należy pamiętać, że różne podłoża różnie chłoną wodę. Gleba wchłania wodę szybciej niż mech torfowy, więc pamiętaj o tym, czekając aż woda wsiąknie.
  2. Umieść garnek w podstawce.
  3. Daj mu trochę czasu. Pozostaw rośliny w kąpieli na 10-15 minut. Zauważysz, że poziom wody w spodku opadł. Łatwym sposobem sprawdzenia, czy roślina została wystarczająco podlana, jest włożenie palca wskazującego kilka centymetrów w dół do gleby, aby sprawdzić, czy jest ona wilgotna. Jeśli gleba jest jeszcze sucha, poczekaj trochę dłużej.
  4. Wyjąć roślinę ze spodka. Może w nim pozostać nadmiar wody. Nie należy dodawać tego do rośliny, ponieważ gleba nie będzie tego wchłaniać. Wyrzuć go i zwróć roślinę do domu. Może się okazać, że z rośliny spływa niewielka ilość wody i to jest w porządku.

Zachęcam Was do spróbowania choć raz i sprawdzenia, czy jest to dla Was łatwiejsze do opanowania. Odkryłem, że korzystne jest podlewanie rośliny od czasu do czasu, ponieważ wierzchnia warstwa gleby może stać się bardzo sucha i stworzyć skorupę.

Korzyści z podlewania dolnego

  • Wspiera ogólny wzrost korzeni, zmuszając je do sięgania w dół po wodę.
  • Pomaga zapobiegać gnatom, które rozwijają się w górnej warstwie wilgotnej gleby.
  • Zapobiega nasyceniu gleby
  • Zapewnia równomierne rozprowadzenie wilgoci w całej glebie. Nadmierne podlewanie może powodować powstawanie suchych miejsc
  • Zmniejsza możliwość wystąpienia zastoisk wody i nadmiernego podlewania.
  • Zapobiega rozpryskiwaniu się wody na liście. Zdarza się, że podczas podlewania roślin woda może pryskać na liście, co może skutkować poparzeniem roślin. Podlewanie dolne pozwala tego całkowicie uniknąć.

Karmienie

doniczki do uprawy z tacą

Jeśli chodzi o karmienie dolne, to jest to taka sama koncepcja jak w przypadku karmienia rośliny w normalny sposób. Najpierw dodajemy do wody składniki odżywcze, a następnie karmimy dno. Jeśli karmisz od góry, pomiń całkowicie dolną wodę. Woda będzie potrzebna do wymywania składników odżywczych w dół do gleby.

Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się więcej o nawadnianiu, możesz również sprawdzić nasz poprzedni artykuł.

Powodzenia

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Jan Veselý

12/03/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy