27/01/2023
Artykuły
Zdrowie

Użytkownicy marihuany w ciąży – powinni wiedzieć o testach toksykologicznych.

Co warto wiedzieć o testach toksykologicznych? Osoby używające marihuany w ciąży są napiętnowane i stresują się możliwością utraty opieki nad dzieckiem, a wszystko dlatego, że stosują do leczenia roślinę, która wciąż jest nielegalna na poziomie federalnym. Mimo że marihuana jest legalna w każdym stanie, klasyfikacja federalna przeważa, jeśli chodzi o lokalną agencję ochrony dzieci. Nawet zanim pacjent dowie się o

Logo banku nasion Nuka Seeds

Co warto wiedzieć o testach toksykologicznych?

Osoby używające marihuany w ciąży są napiętnowane i stresują się możliwością utraty opieki nad dzieckiem, a wszystko dlatego, że stosują do leczenia roślinę, która wciąż jest nielegalna na poziomie federalnym. Mimo że marihuana jest legalna w każdym stanie, klasyfikacja federalna przeważa, jeśli chodzi o lokalną agencję ochrony dzieci. Nawet zanim pacjent dowie się o ciąży, jego prawa opiekuńcze są już zagrożone ze względu na badania toksykologiczne moczu, które są wykonywane (czasem nieświadomie) w czasie ciąży.

Strach przed tą możliwością powstrzymuje wiele ciężarnych od uzyskania odpowiedniej opieki prenatalnej lub od bycia szczerym wobec swojego lekarza. W miarę jak coraz więcej stanów przyjmuje legalizację, wielu pacjentów medycznych myśli, że są bezpieczni przed służbami ochrony dzieci(CPS lub DCF, w zależności od regionu). Inni zakładają, że skoro mieszkają w stanie, w którym używanie marihuany jest dozwolone, to nie powinno to stanowić problemu.

Domniemania te pochodzą zazwyczaj od osób w ciąży, które nie spożywają alkoholu ani innych substancji kontrolowanych, oraz od rodziców, którzy leczą poważne schorzenia za pomocą rośliny, której nie uważają za narkotyk. Niestety, władze SPS nie zgadzają się z tym i chociaż ogólne przesłanie może być takie, że nie będą interweniować, jeśli nie podejrzewa się nadużywania narkotyków, dowody wskazują na coś innego. Grupy w mediach społecznościowych dla matek i rodziców, którzy używają marihuany, są zalane niezliczonymi historiami interwencji CPS w stanach rekreacyjnych.

Dziecko zostaje zabrane.

W wielu przypadkach dziecko jest zabierane lub opieka nad nim jest kwestionowana, mimo dowodów na istnienie stabilnego środowiska domowego. Agencja poddaje nowego rodzica intensywnemu procesowi dochodzenia, co często skutkuje niepotrzebnymi programami leczenia odwykowego, utratą zarobków, rosnącymi kosztami prawnymi i długotrwałą traumą.

Wiele osób nie wie jednak, że pacjent może odmówić wykonania testu toksykologicznego.

Testy toksykologiczne dla matek i niemowląt

„Kiedy osoba w ciąży zostaje przyjęta do szpitala lub centrum medycznego na poród, ma prawo odmówić wykonania testu na obecność narkotyków, ale w większości placówek noworodek może zostać poddany testowi bez zgody rodziców” – mówi Marissa Fratoni, zarejestrowana pielęgniarka (BSN-RN) i edukatorka w zakresie konopi.

"W większości placówek wytyczne dotyczące ochrony dzieci ustalone przez wydziały zdrowia publicznego i prawo mają pierwszeństwo przed prawami rodziców, jeśli chodzi o testowanie narkotyków".
Marihuana w ciąży
Konopie w ciąży.

Jednym z największych czynników wpływających na wynik badania toksykologicznego jest świadoma zgoda, czyli poinformowanie pacjenta o badaniu wraz z potencjalnymi konsekwencjami. W wielu sytuacjach pacjent może nawet nie brać pod uwagę możliwości wykonania testu, ponieważ lekarz nie porusza tego tematu podczas wizyty. Nawet jeśli wybrany lekarz rozumie sytuację i zgadza się nie wykonać testu, kobieta ciężarna musi rozważyć możliwość interwencji ze źródeł zewnętrznych, takich jak inni pracownicy szpitala.

Jeśli specjalista ds. laktacji dowiedziałby się na przykład, że rodzic używa marihuany, mógłby powiadomić CPS bez informowania o tym pacjenta. Obecnie nie ma niezawodnego sposobu na to, by matka uniknęła możliwości utraty opieki nad dzieckiem, zwłaszcza gdy masz ograniczenia finansowe i nie masz wyboru, do którego świadczeniodawcy pójdziesz ze względu na ubezpieczenie. Jak zauważa Fratoni, znalezienie pracowników zajmujących się prenatami, którzy pracują poza konwencjonalnym systemem, nie jest niemożliwe, ale może być kosztowne.

Wideo Czy palenie zioła w ciąży jest niebezpieczne?

Profesjonalne położne (CPM) i dyplomowane pielęgniarki-położne (CNM) są wyszkolonymi specjalistami w zakresie zdrowia matek. Opiekunowie ci mogą pracować w zwykłych szpitalach położniczych lub przy nich, ale mogą też pracować w prywatnych centrach porodowych lub zapewniać opiekę rodzinom, które decydują się na poród domowy. Niestety, ich usługi nie zawsze są pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne, więc rodziny zainteresowane współpracą z tymi dostawcami mogą być zmuszone do płacenia z własnej kieszeni.”

Jedną z osób, które znalazły nietradycyjnego dostawcę, była Stephanie Kerns, wieloletnia zwolenniczka i pacjentka medycznej marihuany. O swoim prawie do odmowy wykonania szpitalnego testu toksykologicznego dowiedziała się, gdy nawiązała kontakt z organizacją Moms for Marijuana International. Kerns mówi, że jedna z założycielek zaoferowała jej wsparcie i powiedziała, że jest dostępna, by odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Kerns znalazła lekarza, który poznał jej historię choroby i udokumentował, dlaczego nie zdecydowała się już na przyjmowanie leków w celu leczenia endometriozy.

Poinformowała mnie, że mimo iż planuję poród domowy, musimy mieć plan na wypadek, gdyby potrzebny był szpital. Plan musiał w końcu zostać zrealizowany. Kiedy dotarłam do szpitala i urodziłam dziecko, był przy mnie mój lekarz pierwszego kontaktu” – mówi Kerns, dodając, że lekarz pierwszego kontaktu poinformował personel szpitala, że badania toksykologiczne nie są konieczne.

Nic jej nie podawano bez jej zgody: żadnych szczepionek, testów czy leczenia, a lekarz rodzinny wyraźnie zaznaczył, że personel nie może nawet wchodzić do pokoju, jeśli nie jest to konieczne.

„Powiedziała też, że będziemy wyłączać światła w moim pokoju, żeby mnie uspokoić. Wszyscy byli mili i robili to, co mówiliśmy” – mówi Kerns, dając do zrozumienia, że personel szpitala był bardzo zaniepokojony, kiedy się pojawili: „Byli zdumieni tym, jak dobrze byłem poinformowany, że miałem przy sobie adwokata (mojego lekarza) i nie zadawali żadnych pytań”. „

Nie każdy ma możliwość skorzystania z pomocy takiego rzecznika, głównie dlatego, że nie wie, od czego zacząć. Dowiedzenie się o ciąży jest już wystarczająco przytłaczające; martwienie się o opiekę, zanim jeszcze dojdzie do poczęcia, to zbyt wiele, by jedna osoba mogła sobie z tym poradzić. Posiadanie adwokata jest bardzo ważne, więc w miarę jak legalizacja staje się coraz bardziej globalna, zaczyna się pojawiać więcej zasobów.

Elephant Circle jest organizacją, która zajmuje się sprawiedliwością narodzin, oferując m.in. usługi edukacyjne i prawne.

Zwolennik konopi.

Sprawiedliwość narodzin ma miejsce wtedy, kiedy każdy jest w stanie w równym stopniu podejmować decyzje za siebie w okresie okołoporodowym, kiedy jego samostanowienie jest wspierane i wzmacniane. Aby to osiągnąć, będziemy potrzebowali zarówno JAK, jak i DLACZEGO sprawiedliwości urodzeniowej. Będziemy potrzebowali strategii, które pozwolą nam zająć się systemami władzy i opresji, a także strategii zmiany i odporności. Potrzebna nam będzie także wiedza o systemach opieki zdrowotnej, systemach prawnych i okresie okołoporodowym. Słoniowy Krąg jest po to, by pomóc wam w poszerzaniu waszych możliwości w zakresie sprawiedliwości okołoporodowej.”

"Każda osoba w ciąży ma prawo do obrony swoich potrzeb. Każda osoba w ciąży ma prawo do pracy z dostawcami usług medycznych, którzy traktują priorytetowo usługi opieki prenatalnej, które są pełne współczucia i nie osądzają" - mówi Advocate - "Jednym z zagrożeń, które należy wziąć pod uwagę, jest bardzo realna możliwość, że dostawcy usług medycznych zgłoszą używanie marihuany do Child Protective Services (CPS), co może  mają konsekwencje społeczne i prawne".
animowane logo nukaseeds

Jeśli zdecydujesz się na uprawę własnych roślin konopi, zawsze kupuj świeże nasiona konopi dobrej jakości. Możesz sprawdzić nasiona z Nukaseeds.

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Published by Blood

27/01/2023

Post a comment

Login
OR
Register
to make a comment