17/02/2023

W jaki sposób konopie mogą złagodzić postęp ALS?

Nowe, ekscytujące dowody sugerują, że stosowanie konopi w leczeniu ALS może faktycznie przedłużyć życie pacjenta i złagodzić jego objawy.

Stwardnienie zanikowe boczne, znane również jako ALS lub choroba Lou Gehriga, nazwana tak na cześć legendy baseballu, jest wyniszczającą chorobą, która dotyka około 30 000 osób w Stanach Zjednoczonych w danym czasie. Być może pamiętasz szał ALS ostatniego lata, kiedy wszyscy zdecydowali się zrzucić lód na swoje głowy, aby podnieść świadomość i pieniądze na badania nad ALS.

konopie indyjskie łagodzą postępy ALS?

ALS jest zwyrodnieniową chorobą neurologiczną, która powoduje osłabienie, zanik i paraliż mięśni kończyn oraz mięśni kontrolujących funkcje życiowe, takie jak mówienie, połykanie i oddychanie. Często pogorszenie stanu tych ważnych mięśni prowadzi do niewydolności oddechowej; nawet przy zastosowaniu urządzeń wspomagających oddychanie lub tracheotomii istnieje ryzyko wystąpienia niewydolności oddechowej.

Diagnoza ALS jest druzgocąca i dla wielu może oznaczać wyrok śmierci. Średnia długość życia osoby z ALS wynosi od dwóch do pięciu lat. Jednak ponad połowa wszystkich osób z ALS żyje dłużej niż trzy lata po diagnozie, a są też osoby zdecydowanie odstające, jak Stephen Hawking, jedna z najbardziej znanych osobistości z ALS. Hawking został zdiagnozowany w 1963 roku, a dziś, ponad 30 lat później, jest wśród 5% osób zdiagnozowanych z ALS, które żyją dłużej niż 20 lat po diagnozie.

Marihuana od dawna jest znana jako skuteczna metoda leczenia łagodząca objawy ALS., co ilustruje ten poręczny wykres z American Journal of Hospice and Palliative Medicine, ale najbardziej niesamowite wyniki osiągnęło kilku pacjentów z ALS, którym udało się spowolnić postęp choroby dzięki regularnym, kontrolowanym dawkom oleju z konopi.

czy marihuana może złagodzić postęp ALS? Wpływ marihuany na objawy ALS
w jaki sposób konopie mogą złagodzić postęp ALS?

Bob Strider cierpiał na objawy ALS od 1998 roku, w szczególności na utratę funkcji w prawym ramieniu i trudności w przełykaniu. Jako zapalony miłośnik marihuany, od dziesięcioleci intensywnie ją stosował, co, jak twierdzi, powoli, ale systematycznie spowalniało postęp jego choroby. W 2012 r. Strider zaczął robić własne oleje z konopi, spożywając około 1 grama dziennie przez 60 dni. W ciągu 10 dni odzyskał kontrolę nad swoim prawym ramieniem i mógł przestać brać opiaty w celu leczenia bólu.

Innym wartym uwagi przypadkiem jest Cathy Jordan, u której w 1986 roku zdiagnozowano ALS i dawano jej mniej niż pięć lat życia. Zimą 1989 roku, Jordan była na wakacjach na Florydzie, przygotowując się do końca życia, kiedy dokonała kluczowego odkrycia. Spacerując pewnego wieczoru po plaży, zapaliła jointa Myakka Gold i poczuła, że jej objawy ustąpiły, doświadczając neuroprotekcyjnych efektów marihuany, zanim zostały one udowodnione. Jordan nigdy nie zamierzała zostać aktywistką konopi, wolała kontynuować leczenie swojej choroby po cichu. Kiedy w 1989 roku próbowała powiedzieć swojemu neurologowi, że konopie jej pomogły, ten próbował przekonać jej męża do przyjęcia jej do zakładu psychiatrycznego. W 1994 roku Jordan poznała nowego lekarza, który był zdumiony jej postępami. Kiedy zapytał ją, co zrobiła, aby pozostać przy życiu, opowiedziała mu o tym, a on poradził jej: „Pal tyle marihuany, ile możesz i nie mów nikomu, bo ci nie uwierzą”.

Niestety Donnie Clark, hodowca Myakka Gold (nazwa pochodzi od regionu Myakka na Florydzie), został aresztowany i wysłany do więzienia na 12 lat, dopóki jego wyrok nie został złagodzony przez byłego prezydenta Clintona. Sama odmiana, która zdaniem Jordan zatrzymała postęp jej ALS, została od tego czasu zlikwidowana przez DEA.

Jednak Cathy Jordan ostatecznie stała się inspiracją dla poprawki 2, inicjatywy Florydy dotyczącej medycznej marihuany, która została pokonana w listopadzie ubiegłego roku. Jak na ironię, 25 lutego 2013 roku, w tym samym dniu, w którym ogłoszono poprawkę Cathy Jordan dotyczącą medycznej marihuany, dom Jordan został najechany i 23 rośliny zostały zajęte przez lokalne władze. Jednak zarzuty zostały wycofane, gdy okazało się, że używała ona marihuany do celów medycznych.

marihuana i mięśnie

Teraz, po latach, pojawia się coraz więcej rozstrzygających badań sugerujących, że samoleczenie tych pacjentów było mimo wszystko pożyteczne. Dane przedkliniczne pokazują, że marihuana ma silne działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i neuroprotekcyjne, a przy regularnym stosowaniu może spowolnić postęp choroby i przedłużyć życie osób dotkniętych ALS. Stwardnienie zanikowe boczne kwalifikuje się do programów medycznej marihuany w stanach Delaware, Washington, D.C., Georgia, Illinois, Maine, Massachusetts, Michigan, New Jersey, Nowy Meksyk i Nowy Jork. Jednak w miarę pojawiania się coraz bardziej obiecujących wyników badań, programy medycznej marihuany w innych stanach muszą pójść za ciosem i dać cierpiącym pacjentom prawo do leczenia tej strasznej choroby za pomocą marihuany, jeśli może ona przynieść im choć odrobinę ulgi.

Powiązane artykuły w dziale konopie i zdrowie

Ten post jest również dostępny w: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Opublikowany przez Sakul

17/02/2023

Dodaj komentarz

Zaloguj
lub
Zarejestruj
na pisanie komentarzy